Podsumowanie 5 lat działalności jednostek OSP w gminach powiatu

Data: 17-01-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Podsumowanie 5 lat działalności jednostek OSP w gminach powiatu W Luchowie (gm. Łobżenica) odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pile. W zjeździe uczestniczyli także samorządowcy: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Kazimierz Wasiak przewodniczący Rady Powiatu w Pile, włodarze gmin.

Podczas Zjazdu druhowie podsumowali swoje działania w ciągu minionych 5 lat. Na terenie gmin powiatu pilskiego działają obecnie 52 jednostki terenowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz jedna zakładowa w hucie szkła w Ujściu. 11 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich 2134 druhów, w tym 179 kobiet. Działa 6 kobiecych drużyn i 35 młodzieżowych (458 osób).

Druhowie z jednostek OSP dbają o bezpieczeństwo lokalnych społeczności, często są pierwsi na miejscu zdarzenia ratując zdrowie, życie i mienie mieszkańców, są również ważnym wsparciem dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile, z którymi na co dzień współpracują, również podczas ćwiczeń szkoleniowych.

W ciągu minionych pięciu lat strażacy z jednostek OSP z gmin powiatu pilskiego uczestniczyli łącznie w 2116 akcjach gaśniczych, a tylko w 2021 r. – w 495. Do tego wyjeżdżali do wielu innych miejscowych zagrożeń. Druhowie są dobrze wyszkoleni, posiadają także profesjonalny sprzęt, obecnie na stanie jednostek OSP w powiecie znajduje się 57 pojazdów pożarniczych.

Jednostki OSP to także ostoja tradycji i historii. Druhowie integrują lokalną społeczność, angażują się w społeczne akcje. Spotkanie było również okazją do wyróżnienia wielu strażaków za ich społeczną działalność i zasługi dla pożarnictwa.

Ustawowy obowiązek utrzymania jednostek OSP spoczywa na samorządach gminnych. Wydatnej pomocy udzielają im co roku także obecne władze Powiatu Pilskiego.
- Jest mi niezmiernie miło, że po raz pierwszy w historii Powiatu Pilskiego dzięki decyzjom radnych Rady Powiatu w Pile, popierających moje działania, w szczególności dzięki inicjatywie radnej Ewy Ramusiewicz – wsparliśmy wiele jednostek OSP z budżetu powiatu kwotą blisko 300 tysięcy złotych. Uczyniliśmy to jako jeden z nielicznych powiatów w kraju pomimo tego, że nie stanowi to naszego obowiązku. Dbając jednak o bezpieczeństwo mieszkańców, wspieramy także jednostki OSP, które niosą im pomoc na co dzień – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski.
Powiat udzielił wsparcia przede wszystkim na zakup wozów strażackich.

W zjeździe uczestniczył także st. bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile.
Zaproszeni goście złożyli strażakom z OSP podziękowania za ich oddana służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Pomoc finansowa gmin powiatu pilskiego dla jednostek OSP.
1.  Gmina Wyrzysk – 2 mln 772 tys. zł
2. Gmina Szydłowo – 2 mln 257 tys. zł
3. Gmina Ujście – 2 mln 120 tys. zł
4. Gmina Wysoka – 1 mln 623 tys. zł
5. Gmina Łobżenica – 1 mln 120 tys. zł
6. Gmina Miasteczko Krajeńskie – 1 mln 89 tys. zł
7. Gmina Kaczory – 942 tys. zł
8. Gmina Białośliwie – 908 tys. zł
9. Gmina Piła – 498 tys. zł.

Nowe władze Zarządu Oddziału Powiatowego OSP.
Krzysztof Fojt - Prezes
Krzysztof Sikora - Członek Zarządu
Karol Kochman - Członek Zarządu
Michał Radliński - Członek Zarządu
Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej została Monika Kwiatkowska-Świgoń.