W ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę, pod pomnikiem Solidarności odbyła się okolicznościowa uroczystość złożenia kwiatów z udziałem byłych i obecnych działaczy NSZZ Solidarność. Na budynku biblioteki odsłonięto z kolei pamiątkową tablicę. Starosta pilski
Eligiusz Komarowski razem z
Arkadiuszem Kubichem, wicestarostą pilskim oraz
Krzysztofem Sadowskim, etatowym członkiem Zarządu Powiatu w Pile również oddali hołd ofiarom stanu wojennego.
-
Szanowni Państwo, bohaterowie tamtych czasów. 40 lat temu, o godz. 6 rano, generał Jaruzelski za pośrednictwem polskiego radia poinformował nas o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. To był oficjalny komunikat, który wielu z Was pamięta. Ale już od roku trwały przygotowania, aby w 49 ośrodkach dokonać internowania działaczy Solidarności. Dzisiaj, kiedy spoglądamy za siebie, ta trudna historia od lat budzi refleksje. Oczywiście, każdy ma prawo do swoich poglądów i oceny. Ale są wartości nadrzędne, wobec których powinniśmy być wszyscy jednomyślni, jak na przykład wolność. Chciałbym wyrazić szacunek i podziękowanie za to, że wtedy narażając często swoje zdrowie i życie postanowiliście walczyć o lepszą Polskę, lepszą Europę, pewnie o lepszy świat. Gdyby nie Wy pewnie nie byłoby w Europie tyle demokratycznych krajów. Dzisiaj Wam za to dziękuję – powiedział starosta.
Później odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana przy ul. Staromiejskiej 14 w Pile, gdzie przed laty znajdowała się siedziba Regionu Pilskiego NSZZ Solidarność. Została spacyfikowana 13 grudnia 1981 r. przez Milicję Obywatelską i Służbę Bezpieczeństwa.
Stan wojenny był wprowadzony 13 grudnia, 1981 r. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarności". Internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.