Nie żyje Aleksandra Błażejewska

Data: 23-11-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nie żyje Aleksandra Błażejewska 22 listopada zmarła Aleksandra Błażejewska, wieloletnia prezes Nadnoteckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni-Razem”.
Śp. Aleksandra Błażejewska całe swoje życie, nie tylko zawodowe, ale i prywatne poświęciła dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu lekkim. Była magistrem pedagogiki specjalnej (rewalidacja upośledzonych umysłowo), studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie w 1974 r. W 1995 roku z jej inicjatywy w Pile powstał Wojewódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego „SPRAWNI-RAZEM”.  
Pani Aleksandra uważała, że najlepszą rehabilitacją dla dzieci objętych szkolnictwem specjalnym jest sport. Dlatego z takim zapałem przez lata organizowała dla nich zawody lekkoatletyczne NIKE, które były zawsze dużym wydarzeniem sportowym. Jako długoletni pedagog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym walczyła o salę sportową dla wychowanków.
- Kiedy w marcu 2016 r. zostałem Starostą Pilskim właśnie do Ośrodka skierowałem swoje pierwsze kroki. I zobaczyłem jak wiele ma racji, jak słabe dzieci i młodzież mają warunki do sportowej rehabilitacji. Wielokrotnie spotykałem się z panią Aleksandrą i obiecałem jej, że zrobię wszystko, aby powstała tu nowoczesna sala sportowa i boiska – wspomina Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

We wrześniu 2018 r. miało miejsce już uroczyste otwarcie nowych obiektów sportowych i rehabilitacyjnych w SOSW w Pile. Powiat Pilski wspierał również przedsięwzięcia organizowane przez Stowarzyszenie „Sprawni Razem”. Tak ją wspomina starosta Eligiusz Komarowski.
- Pani Aleksandra była wspaniałym człowiekiem, radosnym, tryskała energią, mimo nawet już podeszłego wieku. Wielokrotnie spędzaliśmy wspólnie czas, także prywatnie, np. na kajakach. Tak płynęła przez życie…radośnie - mówi.    

W styczniu 2020 roku oficjalnie pożegnała się z funkcją prezesa Stowarzyszenia, zostając jego Honorowym Prezesem. Zadeklarowała, że nadal będzie pomagać dzieciom i młodzieży.
- To moje życie i moje dzieci, nigdy ich nie zostawię, to moja rodzina – wyznała na spotkaniu w Starostwie Powiatowym.  
- Jestem przekonany, że dzieci, którym pani Ola pomogła, również o niej nigdy nie zapomną – dodaje starosta.    
_____
Aleksandra Błażejewska za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.
W 2007 roku Zarząd Powiatu w Pile przyznał jej tytuł Lidera Sukcesu. W 2011 otrzymła tytuł Honorowego Obywatela Piły. W 2017 r. została laureatką Wawrzynu Pracy Organicznej im. Emilii Szczanieckiej przyznawanego przez Unię Wielkopolan. W 2017 r. wyróżniona w konkursie Viva Wielkopolski Senior – edycja 2017. W 2017 r. wyróżniona w konkursie Viva Wielkopolski Senior – edycja 2017.
Zapisz się na newsletter