Światowej klasy mikroskop w Szpitalu Specjalistycznym w Pile

Data: 24-06-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Światowej klasy mikroskop w Szpitalu Specjalistycznym w Pile Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile zamierza kupić dla Szpitala Specjalistycznego w Pile jeden z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie wykorzystywanych podczas zabiegów neurochirurgicznych i laryngologicznych.
- Koszt takiego urządzenia to kilkaset tysięcy złotych. Ale mam nadzieję, że już niedługo stanie się on własnością Szpitala Specjalistycznego w Pile. Należy inwestować w nowoczesny sprzęt. Zdrowie ludzkie nie zna ceny, a nasze zdrowie i życie jest wartością nadrzędną – podkreśla Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Szpital Specjalistyczny w Pile szczególnie w ostatnich kilkunastu miesiącach przechodzi boom inwestycyjny i modernizacyjny. Warto przypomnieć, że niedawno całkowicie przebudowano i zmodernizowano Oddział Chemioterapii, zakupiono również nowy sprzęt: pod koniec roku nowoczesny mammograf cyfrowy, a na Oddział Okulistyczny – biometr optyczny.

- Oczywiście to jeszcze kropla w morzu potrzeb, ale nie da się nadrobić ponad 20-letnich zaległości w ciągu kilkunastu miesięcy. Mam jednak nadzieję, jak już wielokrotnie mówiłem, że Szpital Specjalistyczny w Pile stanie się wiodąca jednostką systemu ochrony zdrowia nie tylko w subregionie pilskim, ale w całej północnej Wielkopolsce, w promieniu przynajmniej 100 km. To wszystko z myślą o naszych mieszkańcach – mówi starosta.

Zamiar zakupu nowoczesnego mikroskopu chwali Maciej Mielczarek, nowy kierownik Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
- Przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, które zapewni nam Starostwo Powiatowe w Pile będziemy przeprowadzali procedury, które nie będą odbiegały standardem od tych stosowanych na świecie. Chodzi oczywiście o operacje neurochirurgiczne. Wraz z 6-sobowym, zupełnie nowym zespołem specjalistów z Bydgoszczy, Gdańska i Poznania od mniej więcej miesiąca, odkąd pracujemy w pilskim szpitalu, wykonaliśmy już 50 procedur i cały czas zwiększamy ich liczbę, dzięki wspólnym wysiłkom i staraniom.

Nowoczesny mikroskop już wkrótce zastąpi stare urządzenie, które pracuje w szpitalu już przeszło 30 lat.
- Tak jak długa jest historia Szpitala Specjalistycznego w Pile, tak długa jest historia tego mikroskopu. Łatwo sobie wyobrazić, jak wielki będzie to skok technologiczny, skok, który ma na celu ratować nasze życie, nasze życie – dodaje starosta.

Prezentacja nowego mikroskopu