Powiat Pilski stawia na rozwój siatkówki, koszykówki i futsalu

Data: 19-06-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski stawia na rozwój siatkówki, koszykówki i futsalu W nowej Powiatowej Hali Sportowej przy ul. Pola, która jest już gotowa do użytku, odbył się briefing prasowy z udziałem Eligiusza Komarowskiego, starosty pilskiego, Grzegorza Witkowskiego, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile i przedstawicieli klubów UKS SMS JOKER PIŁA - prezesa Jacka Wysockiego, KS Basket Piła - prezesa Tomasza Pochylskiego i nowego trenera Basketu Piła Nikołaja Tanasiejczuka oraz KS Futsal Piła - prezesa Michała Lamenta.
Konferencja poświęcona była planom związanym z rozwojem w Pile takich dyscyplin sportowych jak koszykówka męska i żeńska oraz siatkówka męska. W planach jest także współpraca Powiatu Pilskiego - Starostwa Powiatowego w Pile z KS Futsal Piła.

Starosta Eligiusz Komarowski zapewnił o współpracy w promowaniu tych dyscyplin sportu, a także podkreślił rolę, jaką winni sprawować włodarze gmin, miast i powiatów w kreowaniu rozwoju sportu na terenach, którymi zarządzają.
- Rolą samorządów powinno być pomaganie klubom sportowym, przynajmniej częściowe ich finansowanie, by zapewnić bezpieczeństwo nie tylko rozwoju danej dyscypliny sportowej, ale także trwałości działania klubów sportowych. Kluby mając z góry ustalone ramy współpracy, konkretne zasady dofinansowania oraz korzystania z obiektów sportowych przynajmniej na kilka lat, łatwiej znajdą innych sponsorów na swoją działalność – powiedział.

Starosta podkreślił również, że zasady korzystania z obiektów sportowych powinny być jasne i równe dla wszystkich.
- Znamy przecież historię stadionu żużlowego w Pile, gdzie w jednym roku koszty wynajmu wynosiły 300 tys. za rok dla klubu sportowego, a w kolejnych latach np. 10 tys. Kosztów nie można uzależniać od tego, kto jest sponsorem takiego klubu - zaznaczył.

Przypomnijmy, że Powiat Pilski w minionych latach mocno rozbudował bazę sportową i wybudował nowe obiekty: 3 wielofunkcyjne boiska - przy Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespole Szkół Technicznych w Pile oraz przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. Wybudował również 2 hale sportowe, oprócz nowej hali sportowej przy Pola, w 2018 r. także halę przy SOSW w Pile.

Dzisiaj gotowa jest już Powiatowa Hala Sportowa przy Pola, z wielofunkcyjnymi boiskami, z zapleczem socjalnym, szatniami, parkingami, z trybunami na ok. 300 miejsc. Do 15 lipca będzie jeszcze doposażona w mobilne trybuny na ok. 1000 miejsc. 1 września 2021 r. nastąpi uroczyste otwarcie hali z udziałem młodzieżowej reprezentacji Polski U21 w piłce siatkowej.

Najbliższe plany klubów sportowych przedstawili prezesi klubów:
UKS SMS JOKER PIŁA, prezes Jacek Wysocki:
- Klub złożył akces do Polskiego Związku Piłki Siatkowej o przyznanie dzikiej karty na występy drużyny w drugiej lidze. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Klub ma w planie wystawienie dwóch drużyn w rozgrywkach 3 ligi. Jeden zespół złożony ma być z młodzieżowców, drugi mają to być wyróżniający się juniorzy oraz seniorzy, m.in. byli zawodnicy Jokera. Klub bardzo mocno rozbudowuje także akademię mini siatkówki, która ma pomóc zrzeszyć jeszcze większa liczbę dzieci, które będą zainteresowane siatkówką.

KS BASKET PIŁA, prezes Tomasz Pochylski:
- Klub, poza drużyną seniorską, prowadzi aktualnie 5 grup młodzieżowych występujących w 8 ligach.
Dzięki współpracy z Nikołajem Tanasiejczukiem, nowym trenerem Klubu w planach jest powrót drużyny seniorskiej do 2 ligi. Mamy nadzieję że wrócimy. Mamy do tego i zawodników i teraz jeszcze takie zaplecze, jaką jest nwa hala przy Pola, grzechem byłoby nie skorzystać z takiej możliwości.

KS Futsal Piła, prezes Michał Lament:
- W planach na przyszły sezon jest zajęcie miejsca pomiędzy 4 a 6 w rozgrywkach 1 ligi futsalu będącej zapleczem Futsal Ekstraklasy – najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Ma to być możliwe m.in. dzięki treningom w halach szkół prowadzonych przez Powiat Pilski, Zespołu Szkół przy Teatralnej, Zespołu Szkół Gastronomicznych czy nowej hali przy ul. Pole. Będziemy robić wszystko by to osiągnąć.