Intensywne prace Partnerstwa dla Rozwoju Krajny

Data: 28-04-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Intensywne prace Partnerstwa dla Rozwoju Krajny Starosta Pilski Eligiusz Komarowski oraz przedstawiciele gmin, które wraz z Powiatem Pilskim utworzyły Partnerstwo dla Rozwoju Krajny uczestniczyli w telekonferencji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Związku Miast Polskich.

Tematem spotkania była przyszłość Partnerstwa oraz trwające intensywne prace nad opracowaniem strategii rozwoju Krajny.

- To było ważne spotkanie, bowiem obecnie trwa etap konstruowania nowych programów operacyjnych: krajowych i regionalnych na lata 2021-2027, które zgodnie z założeniami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej będą stanowiły źródło finansowania projektów, które wypracowujemy w ramach wspólnie tworzonej z doradcami Związku Miast Polski strategii dla rozwoju obszaru Krajny. Jest to zatem dobry moment na doprecyzowanie zasad realizacji projektów – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski, jednocześnie Przewodniczący Rady Partnerstwa.

Opracowywane projekty dotyczą różnych inwestycji m.in. w turystykę, infrastrukturę drogową, ochronę zdrowia, edukację. Partnerstwo dla Rozwoju Krajny powstało, aby wspólnie realizować ważne dla rozwoju gmin i Powiatu Pilskiego projekty ponadlokalne i pozyskać na nie środki zewnętrzne.

W spotkaniu uczestniczył również poseł Krzysztof Czarnecki, któremu współpraca pomiędzy gminami obszaru Krajny jest szczególnie bliska.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej reprezentował Daniel Baliński, zastępca Dyrektora Departamentu Strategii MFiPR z zespołem, w imieniu Związku Miast Polskich w spotkaniu uczestniczyli: doradcy Partnerstwa z ekspertem strategicznym Jarosławem Komżą.

Partnerstwo dla Rozwoju Krajny w ubiegłym roku utworzyły następujące samorządy: Powiat Pilski jako lider, pięć gmin z powiatu pilskiego - Wyrzysk, Białośliwie, Łobżenica, Wysoka,  Miasteczko Krajeńskie oraz dwie gminy z powiatu złotowskiego Lipka i Zakrzewo.

Partnerstwo bierze udział w nowej inicjatywie MFIPR – Pilotażu Centrum Wsparcia Doradczego. Jeszcze w tym roku opracowane będą projekty, w przyszłym zostaną złożone pierwsze wnioski o ich dofinansowanie.

W spotkaniu z przedstawicielami MRiPR Partnerstwo dla Rozwoju Krajny ponadto reprezentowali:

Jacek Oświęcimski – Wójt Miasteczka Krajeńskiego
Józef Lewandowski – Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Łobżenica