18 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W tym dniu jestem szczególnie dumny, że udało nam się przywrócić świetność dwóm zabytkowym obiektom w Pile, które po zakończonej modernizacji, będą wizytówką stolicy Powiatu Pilskiego. Jest to budynek Starostwa Powiatowego przy alei Niepodległości oraz budynek dawnego Kina Iskra przy ul. Kilińskiego - mówi
starosta pilski Eligiusz Komarowski. Budynek przy alei Niepodległości powstał w latach 1927-1929 na potrzeby władz samorządowych ówczesnej prowincji granicznej Poznań-Prusy Zachodnie. Po wojnie, w latach 1954-1970 funkcjonowało tu Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli oraz przez krótki czas Dom Dziecka. W 1975r. obiekt ponownie został dostoswany do funkcji administracyjnych na potrzeby nowo utworzonego województwa pilskiego. Po kolejnej reformie administracyjnej, 1 stycznia 1999r., swoją siedzibę znalazło tu Starostwo Powiatowe w Pile.
Jako włodarz Powiatu zdawałem sobie sprawę z tego, że remont tego budynku jest konieczny. Jednak z jednej strony realizowaliśmy, inne pilniejsze inwestycje, z długiej szukaliśmy najbardziej optymalnej formy sfinansowania tego zadania. I się udało! Po zakończonej modernizacji będzie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Pile - dodaje
starosta. Modernizacja obejmuje m.in. naprawę murów i nową elewację, częściową wymianę okien, remont dachów, tarasów, łącznika między budynkami, wejść, wymianę instalacji grzewczej i elektrycznej oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Remont przewiduje także oświetlenie zewnętrzne budynków, które podkreśli ich walory estetyczne. Wraz z remontem Starostwa, zagospodarowany zostanie bowiem także teren wokół budynku. Powstaną wiaty rekreacyjne i częściowo zadaszony pomost tak aby całość jak najlepiej wkomponować w teren sąsiedniej Wyspy.
Termomodernizacja ma się zakończyć do 30 września 2021r. Wartość prac to ponad 7 mln zł.
Na ukończeniu jest już także modernizacja budynku dawnego Kina ISKRA przy ul. Kilińskiego w Pile. Został on wybudowany w latach 20. minionego wieku. Przed wojną mieściła się tu szkoła katolicka. Po wojnie obiekt został odbudowany i powstała tu dzisiejsza „Budowlanka”, która zajmuje prawe skrzydło budynku. W lewej natomiast urządzono centrum kulturalne kinem „Iskra”. Swoją siedzibę miał tu też Wojewódzki Dom Kultury, potem Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsce to tętniło życiem. Po remoncie będzie podobnie.
Budynek z zewnątrz już prezentuje się okazale, trwają ostatnie prace wykończeniowe. Warto dodać, że po ponad 50 latach na budynku odtworzony został m.in. historyczny zegar, a w sali kinowej od strony ulicy Kilińskiego znów pojawiły się okna, które przez lata były zamurowane. Dodatkowo przy głównym wejściu do budynku został odtworzony dawny, okrągły kształt schodów. Po zakończeniu wszystkich prac powstanie tu Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno- Naukowej „ISKRA”, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać i to za darmo.