Tadeusz Leśniewski Rolnikiem Roku!

Data: 08-04-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Tadeusz Leśniewski Rolnikiem Roku!

Dużym sukcesem zakończył udział w konkursie „Wielkopolski Rolnik Roku” Tadeusz Leśniewski z miejscowości Coch w gminie Szydłowo: reprezentant naszego powiatu znalazł się w elitarnym gronie dziesięciu laureatów! Uroczysta gala odbyła się w niedzielę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Naszemu zwycięzcy gratulował między innymi Stefan Piechocki, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile. Dwunastą edycję konkursu zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Tadeusz Leśniewski prowadzi w Cochu gospodarstwo rolne o powierzchni 1800 ha. Powstało ono na bazie przejętego po rodzicach – Marii i Kazimierza Leśniewskich – kilkunastohektarowego gospodarstwa w 1981 roku. Początkowo kontynuowano wielokierunkową produkcję: bydło mleczne, trzodę chlewną, opas bydła. W ciągu trzech lat powiększono areał gospodarstwa z 13 do 43 ha. W listopadzie 1993 roku państwo Leśniewscy wydzierżawili 509 ha, zwiększając skalę produkcji, co wymusiło rozbudowę infrastruktury gospodarstwa. Wybudowano m.in. przechowalnię na ziemniaki o pojemności 1000 ton. Pod koniec 2006 roku wydzierżawione grunty zostały wykupione. Warto dodać, że chlubą gospodarstwa jest pałac w Cochu, odrestaurowany w latach 1998 – 1999. W gospodarstwie stawia się na nowoczesne technologie z zastosowaniem najnowocześniejszego sprzętu.

Tadeusz Leśniewski, w uznaniu zasług w produkcji rolnej, otrzymał szereg nagród, w tym wyróżnienie w VII Ogólnopolskim Konkursie „Rolnik Farmer Roku 2000”. W kwietniu po raz drugi został laureatem konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku”.