Wojskowi fachowcy od cyberbezpieczeństwa będą współpracować z ZST w Pile

Data: 29-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wojskowi fachowcy od cyberbezpieczeństwa będą współpracować z ZST w Pile W Starostwie Powiatowym w Pile podpisano porozumienie o współpracy z Regionalnym Centrum Informatyki Bydgoszcz, które będzie patronem nowej elitarnej klasy w Zespole Szkół Technicznych w Pile o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

Powiat Pilski reprezentował Eligiusz Komarowski, starosta pilski, w imieniu Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz porozumienie podpisał komendant płk. Wiesław Tereba, w imieniu Zespołu Szkół Technicznych w Pile - dyrektor Daria Szostak.
Umowa przewiduje m.in. udzielanie merytoryczno-organizacyjnej i logistycznej pomocy w edukacji uczniów nowej klasy. Centrum zadba również o właściwy poziom merytoryczny zajęć.
- Regionalne Centrum Informatyki w Bydgoszczy to doskonały partner, zapewni bardzo wysoki poziom merytoryczny edukacji młodzieży. Jestem usatysfakcjonowany, że dzięki staraniom moich współpracowników, radnych Porozumienia Samorządowego w Pile i Prawa i Sprawiedliwości, którzy na sesji Rady Powiatu poparli inicjatywę przystąpienia do programu, zwiększyliśmy oświatową ofertę dla naszej młodzieży - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Zespół Szkół Technicznych w Pile znalazł się w elitarnym gronie 16 szkół w kraju, które będą kształcić uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.
Było to możliwe dzięki decyzji Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, który zakwalifikował pilską placówkę  do programu „CYBER.MIL z klasą”.  Program został zainicjowany z okazji pierwszego roku funkcjonowania Narodowego Centrum Bezpieczeństwa w Cyberprzestrzeni.

W nowo powstałej klasie prowadzony będzie program kształcenia z bezpieczeństwa informatycznego, nowych technologii, zabezpieczania danych, kryptografii. Jej absolwenci zostaną przygotowani do pracy na stanowiskach związanych z technologią IT, będą mogli w przyszłości zasilić kadry różnych jednostek wojskowych, w tym mających powstać Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Program będzie realizowany w latach 2021-2024. Nabór w przyszłym roku.