Ponad 2 mln na rehabilitację osób po udarze dla szpitala w Wyrzysku

Data: 06-05-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ponad 2 mln na rehabilitację osób po udarze dla szpitala w Wyrzysku Szpital Powiatowy w Wyrzysku stanie się kluczowym ośrodkiem rehabilitacji poudarowej dla pacjentów z północnej Wielkopolski. Z turnusów rehabilitacyjnych w ciągu blisko 3 lat będzie mogło skorzystać 250 osób po udarze mózgu. 
- Powiat Pilski pozyskał kolejne ogromne środki unijne. Nasz szpital w Wyrzysku będzie ważnym ośrodkiem na mapie Wielkopolski, do którego będą trafiały osoby po udarze, rokujące na powrót do pracy.Udar dotyka coraz więcej osób, mówi się o tym, że jest już nawet trzecią przyczyną zgonów w kraju. Dlatego jako Powiat Pilski wyszliśmy naprzecie istniejącym potrzebom. Program jest kompleksowy, przewiduje nie tylko rehabilitację licznej grupy pacjentów, ale także praktyczne zajęcia edukacyjne dla łącznie 200 opiekunów – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Z rehabilitacji skorzystać będą mogły osoby w wieku od 18-64 lat, które przebyły udar mózgu w ciągu minionych 12 miesięcy i występują u nich problemy ze sprawnością zarówno kończyn dolnych, jak i górnych, kłopoty lokomocyjne i trudności w wykonywaniu czynności dnia codziennego.
W sumie zorganizowane będą 32 turnusy, każdy będzie trwał 21 dni, grupa będzie liczyć do 8 osób. Rehabilitacja ma pomóc w powrocie do codziennej aktywności oraz do pracy.  

Nabór na turnusy
W lipcu ruszy nabór na turnusy rehabilitacyjne. Prowadzić je będzie kadra medyczna szpitala w Wyrzysku: głównie fizjoterapeuci, psychoterapeuci, psycholodzy z doświadczeniem klinicznym oraz neuropsycholodzy kliniczni i logopedzi.
Kwalifikację na turnusy przeprowadzą również specjaliści z wyrzyskiej lecznicy, którzy mają duże doświadczenie w leczeniu pacjentów po udarach.  
- Szpital w Wyrzysku już od kilku lat prowadzi rehabilitację neurologiczną. Posiadamy oddział rehabilitacji, który składa się z 30 łóżek. Mamy wolne miejsca na przyjęcie kolejnych pacjentów, w ramach tego programu. Pacjenci będą leczeni i rehabilitowani na oddziale w trybie stacjonarnym, intensywnie, od rana do wieczora. Po trzech tygodniach na pewno będą w dużo lepszej kondycji – tłumaczy Almuetaz Bellah Nasrullah, dyrektor ds. lecznictwa szpitala w Wyrzysku, radny rady Powiatu w Pile.
 
Pomoc rodzinie pacjenta
Program obejmie także edukację rodzin (w sumie200 opiekunów), które będą uczestniczyły w zajęciach praktycznych np. z rehabilitacji chorego, jak i teoretycznych na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach, czy postępowania po leczeniu: właściwej diety, aktywności fizycznej.
Jeśli w tym czasie wystąpi konieczność opieki nad dzieckiem w rodzinie, czy osobą starszą, w ramach programu do pomocy zostanie zatrudniony specjalny asystent. Po zakończeniu turnusu pacjent i opiekunowie otrzymają jeszcze trzytygodniowe wsparcie terapeuty.

Rozwój szpitala w Wyrzysku
- Jako radni rady powiatu dokładamy wszelkich starań, by działania Zarządu Powiatu w Pile kończyły się właśnie takim sukcesami. To wielki dzień dla gminy Wyrzysk. Ponad 2 mln zł dodatkowych środków na wyrzyski szpital, to bardzo dużo. Oby takich chwil było coraz więcej – komentuje Iwona Schulz, przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa w Radzie Powiatu w Pile.  
W rozwój szpitala w Wyrzysku zaangażowana jest również Maria Bratkowska, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile, i była burmistrz Wyrzyska.
- Mocno na sercu leży mi los tego szpitala. Każdy projekt, który umożliwia rozwój tej placówki, jest rzeczą wspaniałą. Władze samorządowe starają się go wspierać, ale pieniądze, które pozyskał obecnie są nieporównywalnie większe. Jestem przekonana, że zostaną doskonale wykorzystane dla dobra pacjentów – podsumowuje Maria Bratkowska.  
 
SZCZEGÓŁY:  

Rodzaje rehabilitacji na turnusach:
- neurofizjoterapia: 120 min codziennie, dobrana indywidulanie do pacjenta
- terapia indywidualna: poprawa sprawności fizycznej (ćwiczenia rehabilitacyjne) i funkcji poznawczych
- terapia zajęciowa: rozwój umiejętności przywracających do samodzielnego życia (zajęcia 6 dni w tygodniu).

W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt dla szpitala  wartości 130 tys. zł, m.in.:
- podnośnik transportowy
- aparat do krioterapii
- łóżka elektryczne regulowane
- komplet do kąpieli wirowej kończyn
- rotor rehabilitacyjny
- wózek – myjka
 
Nazwa projektu: „Powiatowy Szpital w Wyrzysku - kluczowym ośrodkiem rehabilitacyjnym północnej Wielkopolski dla osób po udarze mózgu i szansą na ich powrót do pracy”,
Dofinansowanie z WRPO na lata 2014-2020: 2 091 998,11 zł.
Wartość projektu: 2 202 498,11 zł.
Nabór na turnusy rehabilitacyjne: od 1 lipca 2020 r.
Koniec realizacji projektu: 28.02.2023 r.

ZOBACZ MATERIAŁ FILMOWY

Zapisz się na newsletter