Data: 20-09-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Warsztaty dla inwestorów i przedsiębiorców. Cenne wskazówki jak projektować i budować Ponad 120 osób uczestniczyło w warsztatach w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile, których głównym tematem były wymagania, które muszą spełnić inwestorzy, aby otrzymać pozwolenie na budowę obiektów i pozwolenie na ukończenie inwestycji. Warsztaty zorganizowano pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego przy wsparciu Powiatu Pilskiego, wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów, projektantów i przedsiębiorców.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli m.in.: Komenda Powiatowa PSP w Pile, Starostwo Powiatowe w Pile i Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski. Uczestnikami warsztatów byli przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, była również młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Pile, dla której ta problematyka w niedalekiej przyszłości będzie bardzo ważna.

Prelegentami byli między innymi Aleksandra Kinowska, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Pile, która doradzała, jakie dokumenty należy złożyć, starając się  o wydanie pozwolenia na budowę. Mówiła również o tym, jak prawidłowo wypełnić wnioski. Podobnie Milena Tomasz, Powiatowy Inspektor Nadzoru  Budowlanego w Pile, tłumaczyła, jak budować zgodnie z projektem, by nie było kłopotów z oddaniem obiektu do użytkowania.

Cennych rad udzielił również bryg. Rafał  Mrowiński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile, która jest odpowiedzialna za dopuszczenie obiektów do użyteczności publicznej pod kątem wymogów ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
- Najważniejsze, aby już w fazie projektowania inwestycji wszystkie te wymagania wziąć pod uwagę. Budynek musi być bezpieczny pod każdym względem, budowalnym, sanitarnym i przepisów przeciwpożarowych, a z tym przy odbiorze inwestycji czasami bywają problemy. Szkolenie było po to, by inwestorzy ich uniknęli - podsumuje komendant Rafał Mrowiński.