Główną atrakcją będą dwie 30-minutowe inscenizacje wydarzeń z historii II wojny światowej: bombardowania Wielunia, miasta które 1 września 1939 roku zostało prawie doszczętnie zniszczone przez nalot niemieckich bombowców oraz bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku.
Opis wydarzeń, które będą rozgywać się na placu przedstawi Andrzej Olejko, doskonały polski historyk, znawca wojskowości profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Inscenizacje są przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”.
W programie ponadto: prezentacja sprzętu i umundurowania.
Dla wszystkich grochówka z kuchni polowej.
Piknik zakończy się o godz. 17.
Andrzej Olejko: profesor na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie jest kierownikiem Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii. Specjalizuje się w historii wojskowości i w problematyce lotniczej. Jest autorem, współautorem i redaktorem kilkudziesięciu pozycji książkowych, w większości poświęconych działaniom wojennym polskiego lotnictwa. ieku i II wojny światowej.
W 1996 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy „Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej 1919–1939”.
W 2005 na Uniwersytecie Rzeszowskim uzyskał tytuł doktora habilitowanego; temat opracowania: "Działania lotnicze w pasie karpackim w latach 1914–1947".
Andrzej Olejko to także świetny mówca, który potrafi zainteresować widzów.
Na falach Radio „Bieszczady” przez okres 10 lat zajmował się propagowaniem historii wojskowości, a od 2009 r. prowadzi wraz z red. Jerzym Pasierbem na falach „Polskiego Radia Rzeszów” cykliczny program „Bitwy, Kampanie, Militaria”.
Jest twórcą cyklu programowego „Zakamarki Przeszłości” ukazującego się od 2007 r. w TVP Rzeszów.
***
UWAGA! Informujemy, że 1 września obowiązywać będzie zakaz wjazdu na teren Uczelni. Zachęcamy do korzystania z pobliskich, ogólnodostępnych miejsc parkingowych.