Podczas 16. Powiatowej Konferencji Promocji Zdrowia „Kobieta i Zdrowie”, która 16 października odbyła się w MDK „Iskra” w Pile, prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu zapowiedział, że Ośrodek Radioterapii w Pile będzie otwarty już w połowie 2019 roku, a leczenie będzie na najwyższym poziomie. Dr n. med.
Agnieszka Żyromska również z WCO w Poznaniu stwierdziła, że radioterapia w Pile będzie stała na bardzo wysokim poziomie, ośrodek będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt, a leczenie w Pile będzie pełnoprofilowe. Z kolei
lekarz Piotr Martenka, również z WCO w Poznaniu, przyznał, że leczenie wielodyscyplinarne jest jedynym i słusznym kierunkiem leczenia pacjenta onkologicznego. To doskonałe wiadomości dla pacjentów onkologicznych z Piły i północnej Wielkopolski, którzy leczyć się będą mogli w Pile, a nie jechać daleko do dużych ośrodków.
Ale radioterapia nie była jedynym tematem konferencji. Poświęcona ona była głównie zachorowaniom kobiet na nowotwory oraz metodom i efektom ich leczenia. Mowa była również o nowotworach, które atakują mieszkańców Wielkopolski obu płci i ich leczeniu. Wykłady na temat nowotworu układu moczowo-płciowego wygłosił
dr Jakub Prałat, a o nowoczesnym leczeniu raka jelita grubego mówił
dr Maciej Stachowiak, z pilskiego szpitala. Ciekawy wykład "Czy rak piersi to choroba, która dotyczy wyłącznie kobiet?" wyglosiła również dr n. med. Agnieszka Dyzmann-Sroka z WCO w Poznaniu.
Konferencję zorganizował Powiat Pilski z Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, a Piła to jedno z pięciu miast w Wielkopolsce, w którym odbywają się naukowe sympozja w ramach Wielkopolskiego Programu Profilaktycznego w zakresie onkologii.
Tydzień temu w tym samym miejscu odbyła się konferencja naukowa poświęcona onkologii dziecięcej, wczesnemu wykrywania nowotworów wśród dzieci i młodzieży. Tym razem poświęcona była zdrowiu kobiet i mężczyzn, całej rodziny.
- Choroby nowotworowe stały się chorobami cywilizacji i musimy stawić im czoła. Niebawem w Szpitalu Specjalistycznym powstanie oddział onkologiczny. Dzisiaj usłyszeliśmy doskonałą wiadomość, że Ośrodek Radioterapii, który wybudowano przy szpitalu, będzie otwarty już w połowie przyszłego roku. Piła stanie się ośrodkiem leczenia nowotworów, więc dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie jest niezbędne. Potrzebujemy specjalistów – podsumował konferencję
Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
Słuchaczami konferencji był personel Szpitala Specjalistycznego w Pile, Powiatowego Szpitala w Wyrzysku, studenci Instytutu Zdrowia PWSZ w Pile oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w niej udział około 200 osób.