Przedstawiciele władz powiatu pilskiego odwiedzili starostów Dożynek Powiatowych, które odbędą się 9 września (niedziela) na stadionie przy ul. Okrzei w Pile. Najpierw gościli u starościny dożynek w Luchowie (gm. Łobżenica), gdzie duże specjalistyczne gospodarstwo prowadzi Hanna Gaca. Starościnę dożynek odwiedził Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski, Jerzy Wiesiołek, członek Zarządu Powiatu w Pile, Agnieszka Magnucka, radna Rady Powiatu w Pile i Jan Pikulik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Pile, jednocześnie radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Przedstawiciele władz powiatu gościli również u starosty dożynek Zbigniewa Sówki w Kruszewie, w gminie Ujście. Goście zwiedzili oba gospodarstwa i osobiście zaprosili starostów dożynek na to ważne dla rolników Święto Plonów.
Charakterystyka gospodarstw: Hanna GACA, lat 50
wraz z mężem Józefem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Luchowo gmina Łobżenica. Specjalistyczne gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, co oznacza, że prosięta uzyskują z własnego chowu.
Stan stada podstawowego
liczy ponad 100 loch, natomiast ogólny stan trzody wynosi ponad 1000 sztuk. Chlewnie są w pełni zautomatyzowane i sterowane komputerem szczególnie w zakresie zbilansowanego żywienia stada. Oczkiem w głowie gospodarzy jest porodówka, która absorbuje najwięcej czasu pracy, z dużą troską i opieką dbają o prawidłowy wzrost i rozwój nowo narodzonych prosiąt.
W prowadzeniu gospodarstwa z ogromnym zaangażowaniem pomagają rodzicom dwie uczące się córki Aleksandra i Joanna.
Powierzchnia gospodarstwa wynosi 42,80 ha, cała produkcja roślinna ukierunkowana jest jako zaplecze paszowe dla utrzymywanego stada zwierząt. Gospodarstwo posiada własny i nowoczesny park maszynowy.
Zbigniew SÓWKA, lat 53, jest starostą dożynkowym, który wraz z żoną Danutą i synem Karolem, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w Kruszewie, gmina Ujście.
Ogólna powierzchnia gospodarstwa wynosi 151,50 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka.
W innowacyjnej i nowo wybudowanej oborze utrzymywanych jest blisko 145 krów dojnych. Obora wyposażona jest w dwa nowoczesne roboty udojowe.
Całość produkcji roślinnej zabezpiecza potrzeby żywieniowe bydła
, na 80 ha trwałych użytków zielonych odbywa się produkcja sianokiszonki oraz siana. Natomiast na powierzchni ponad 30 ha uprawia się kukurydzę na kiszonkę.
Gospodarstwo posiada własny w pełni zmechanizowany park maszynowy.
Asystenci dożynkowi Monika Wojda lat 30 wraz z mężem Krzysztofem prowadzi od 2015 roku gospodarstwo rolne o powierzchni 25,32 ha miejscowości Kościerzyn Wielki gmina Wyrzysk. Głównym kierunkiem produkcji roślinnej jest uprawa zbóż i kukurydzy, będącym jednocześnie zabezpieczeniem potrzeb żywieniowych utrzymywanego stada bydła mlecznego i opasowego. W gospodarstwie produkuje się mleko od 32 szt. krów oraz ponad 8 000 kg żywca wołowego.
Szymon Parecki, 29 lat, kontynuator i następca gospodarstwa rolnego rodziców Aleksandry i Andrzeja Pareckich laureatów Lidera Sukcesu powiatu pilskiego w 2017 roku. Ogólna powierzchnia gospodarstwa wynosi 125 ha, siedziba gospodarstwa Ujście ul. Strzelecka.
Produkcja roślinna nastawiona jest na produkcję pasz w celu zbilansowania potrzeb pokarmowych utrzymywanego stada bydła mlecznego. Towarową produkcję roślinną stanowi uprawa rzepaku oraz nadwyżki uzyskiwane w uprawie zbóż.
Gospodarstwo sukcesywnie wraża nowe technologie – posiada nową oborę wolnostanowiskową dla 100 krów mlecznych wyposażoną w nowoczesną dojarnię.