Nie żyje Edward Kreft, pilski mistrz grafiki

Data: 05-06-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nie żyje Edward Kreft, pilski mistrz grafiki W nocy z 4 na 5 czerwca w wieku niespełna 80 lat zmarł Edward Kreft, pilski mistrz grafiki.

Niedawno jeszcze, 6 kwietnia w BWA w Pile, z okazji 55 -letniego jubileuszu pracy twórczej Edwarda Krefta odbył się wernisaż jego prac, głównie rysunku. Sam artysta przyznawał się do jakiś 300 grafik wykonanych różnymi technikami: drzeworyty, linoryty, akwaforty.
Mistrza grafiki na wernisażu jednak już nie było, ze względu na zły stan zdrowia. Grawerton od starosty pilskiego z gratulacjami przekazał Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu powiatu, a odebrali bliscy artysty.

Wernisaż wystawy Edwarda Krefta w pilskim BWA: http://galeriabwa.pila.pl/06-04-2018-piatek-2018-godz-19-00-edward-kreft-rysunek-jubileusz-55-lecia-pracy-tworczej/

EDWARD KREFT (1938 - 2018)
Studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Od 1984 r. mieszkał w Pile. Pełnił funkcję Plastyka Wojewódzkiego a w latach 1995-96 obowiązki Prezesa Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Pile. Zajmował się grafiką artystyczną, użytkową, metaloplastyką, rysunkiem i rzeźbą. Wykonał ponad 300 grafik (drzeworyty, akwaforty, linoryty). Jest twórcą ok. 70 ex-librisów dla instytucji państwowych i osób prywatnych. Miał około 45 wystaw w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Rosja, Holandia, Szwecja). Był stałym uczestnikiem wystaw „Salon Pilski”.