Dobra wiadomość dla oświaty. Powiat Pilski złożył wnioski o duże pieniądze, które chce zainwestować w bazę dydaktyczną placówek oświatowych oraz w liczne kursy i praktyki dla młodzieży, które podniosą jakość nauczania i sprawią, że będzie ona na najwyższym europejskim poziomie. 23 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu złożonych zostało siedem wniosków o dofinansowanie z czego pięć dla pilskich szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie zawodowe i po jednym dla Powiatowego Centrum Edukacji w Pile oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku.
Łączna kwota na jaką opiewają wnioski,
to ponad 5 mln złotych z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to ponad 4,5 mln złotych. Dzięki tym środkom poprawi się jakość kształcenia zawodowego w powiecie pilskim.
Nie od dziś wiadomo, że od kilku lat na rynku pracy istnieje deficyt zawodowców, dlatego tak istotnym jest aby inwestować w szkoły, aby swoja ofertą przyciągały młodzież, ale też przede wszystkim należy wspierać uczniów, którzy w najbliższej przyszłości rozpoczną życie zawodowe.
Dlatego też głównym celem wszystkich złożonych projektów jest wzrost konkurencyjności na rynku pracy młodzieży w powiecie pilskim. W ramach każdego projektu przewidziane jest rozszerzenie oferty szkół o dodatkowe kursy i szkolenia, które wykraczają poza normę programową oraz dają realne szanse na zdobycie dodatkowych kwalifikacji poszukiwanych przez lokalnych pracodawców.
Wachlarz przewidzianych szkoleń jest niezwykle szeroki w zależności od kierunków kształcenia w danej szkole, począwszy od szkoleń z technik baristycznych, barmańskich czy też pracy sommeliera dla uczniów z kierunków gastronomicznych poprzez szkolenia z obsługi programów do projektowania terenów zielonych, wzornictwo i design, szkolenie z obsługi koparko-ładowarki oraz montażu rusztowań dla uczniów pilskiej Budowlanki.
Ponadto przewidziane jest doposażenie pracowni zawodowych we wszystkich szkołach, co zdecydowanie podniesie atrakcyjność i jakość prowadzonych zajęć oraz wyrówna szanse edukacyjne uczniów w stosunku do większych miast. Między innymi planuje się doposażenie pracowni informatycznych, pracowni systemów i sieci komputerowych, pracowni technologii mechanicznej i rysunku czy też pracowni badań właściwości materiałów budowlanych i wielu innych, które z uwagi na ograniczone możliwości szkół nie są w pełni doposażone lub też sprzęt w nich używany jest wyeksploatowany, a dzięki środkom z Unii Europejskiej sytuacja diametralnie się zmieni. Większość pracowni wyposażanych zostanie w komputer, monitory, projektory, oraz specjalistyczny sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do kształcenia w poszczególnych branżach.
- Istotą tych działań jest fakt, iż przy planowaniu działań projektowych, wzięto pod uwagę zapotrzebowanie zgłoszone przez pilskich pracodawców, podczas konsultacji, które odbyły się w lutym tego roku. Znamy potrzeby rynku pracy i wiemy jak dobrze zainwestować pieniądze, by nasza młodzież była kształcona na jak najlepszym poziomie
– mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski Rozpoczęcie realizacji projektów zaplanowano na początku 2019 roku.