Specjalny Ośrodek rozpoczął obchody 50-lecia

Data: 29-10-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Specjalny Ośrodek rozpoczął obchody 50-lecia	28 października 1967 roku w Pile została otwarta szkoła specjalna, nosząca wówczas nazwę:  Państwowy Zakład Wychowawczy. Placówka objęła swoją opieką i kształceniem 303 wychowanków uczęszczających do szkoły oraz mieszkających w przyszkolnym internacie. Przez wiele lat znana była lokalnej społeczności jako Szkoła Podstawowa nr 10, a obecnie jest to Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej. Dzisiaj w murach budynku przy ul. Śniadeckich kształcenie pobiera 155 uczniów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, 54 mieszka w internacie Ośrodka.

W 2017 roku placówka świętuje 50 - lecie istnienia. Obchody jubileuszu potrwają cały bieżący rok szkolny, a rozpoczęło je uroczyste wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej sali gimnastycznej z zapleczem terapeutycznym, które miało miejsce 16 października br. Natomiast 27 października w placówce odbył się okolicznościowy apel. W kameralnym gronie przyjaciół placówki: starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, wicestarosty Stefana Piechockiego, dyrektora Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile Łucji Zielińskiej, księdza proboszcza Antoniego Tofila, członków Rady Rodziców, wychowanków, nauczycieli i pracowników, okolicznościowym tortem zainaugurowano obchody 50-lecia placówki. Nie zabrakło występu chóru SOSW oraz zespołu Misiaki z Ekonomicznej Paki z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile.

- Jak mówiliśmy podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, kulminacyjne obchody z okazji półwiecza szkoły planujemy na czerwiec, kiedy sala gimnastyczna będzie już gotowa, sala, na którą ta placówka czekała okrągłe pięćdziesiąt lat. Jestem pewien, że powstający obiekt pomoże uczniom we wzmacnianiu formy fizycznej i psychicznej – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

- Ta sala to najwspanialszy prezent na nasz jubileusz. Bardzo dziękuję władzom Powiatu Pilskiego na czele z panem starostą za ten podarunek – powiedział Tomasz Łochowicz, p.o. dyrektor SOSW.

Budowa sali gimnastycznej zostanie zakończona do 30 czerwca 2018 roku.