Po dziesięciu latach Dożynki Powiatowe ponownie zawitały do Białośliwia

Data: 04-09-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Po dziesięciu latach Dożynki Powiatowe ponownie zawitały do Białośliwia Po długich i intensywnych przygotowaniach udało się zwieńczyć dzieło. Mowa o uroczystych obchodach Powiatowo – Gminnego Święta Plonów, które po dziesięciu latach ponownie zawitało do Białośliwia i zgromadziło tysiące mieszkańców nie tylko gminy, ale również całego powiatu.
 
-  Żniwa dobiegły końca. Był to trudny czas, bo kosztował rolników wiele wysiłku i zależał od kaprysów pogody. Dziś, na szczęście, możemy świętować, ponieważ, mimo trudności, efekty pracy gospodarzy z naszego powiatu są imponujące. Chcemy ten chleb uszanować. Dziękujemy Bogu i rolnikom za spichlerze wypełnione zbożem, za żywność, która da nam siły do działania na najbliższe miesiące. Pragniemy dzielić się chlebem sprawiedliwie, aby nie zabrakło go dla nikogo. Rolnikom, sadownikom, działkowcom i pszczelarzom życzę zasłużonego wypoczynku po trudach żniw i zbiorów. Niech kolejny rok pracy przyniesie wiele powodów do radości. Wszystkiego dobrego! – powiedział w swoim przemówieniu Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu korowodu dożynkowego, który poprzedzała Orkiestra Dęta z Osieka nad Notecią. Za nią maszerował komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej, Marian Regulski oraz liczne grono harcerzy, pocztów sztandarowych, rolniczych delegacji, gości oraz gospodarzy. Tymi szczególnymi, oprócz starosty Eligiusza Komarowskiego i wójta Białośliwia Krzysztofa Rutkowskiego, byli starostowie dożynkowi: Aleksandra Krauze z Nieżychowa i Ryszard Hylla z Pobórki Wielkiej, wspierani przez swoje dzieci – Marię Krauze i Jakuba Hyllę.
 
Mszę świętą w Parku Dworskim Raczyńskich sprawował ksiądz kanonik Kazimierz Czynsz, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białośliwiu. Modlitwie towarzyszyły drobne opady deszczu, które, na szczęście, sprawnie ustały.
 
O obrzęd dożynkowy zadbali „Sadkowianie” i „Jabłoneczka” – zespoły ludowe z Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach (powiat nakielski), które tańczyły na scenie ozdobionej pięknymi wieńcami dożynkowymi. Komisja do ich oceny, na czele której stanęła Agnieszka Mrotek, radna rady Powiatu w Pile, uznała, że najładniejszy wieniec, zarówno wśród tych sołeckich, jak i gminnych, wykonała delegacja z Pobórki Wielkiej (gmina Białośliwie). Wyczyn jest tym bardziej godny uwagi, że praca gospodyń z Pobórki została oceniona wyżej nawet od dzieła rolników z Czajcza, którzy tydzień wcześniej zauroczyli swoim wieńcem całą Wielkopolskę.
 
Niezwykle ważnym elementem było wręczenie ministerialnych odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, które w tym roku otrzymali: Maria i Jerzy Kozik (Brzostowo, gmina Miasteczko Krajeńskie), Marian Malich (Kosztowo, gmina Wyrzysk), Robert Kaliski (Rzęszkowo, gmina Wyrzysk), Piotr Kowalski (Gromadno, gmina Wyrzysk), Paweł Kłos (Jabłonowo, gmina Ujście), Marian Młynarczyk (Piła), Elżbieta Mrotek (Witrogoszcz Kolonia, gmina Łobżenica), Ryszard Wolny (Pobórka Wielka, gmina Białośliwie). Medale i legitymacje dla wyróżnionych wręczyli: wicestarosta Stefan Piechocki oraz członek zarządu powiatu w Pile Jerzy Wiesiołek.
 
- Dożynki Powiatowo - Gminne w Białośliwiu to czas, w którym możemy podziękować za owoce całorocznej pracy rolników. To symbol przywiązania do tradycji narodowej, a dzielenie się chlebem jest wyrazem wzajemnego szacunku. Dziękuję za przepiękne wieńce dożynkowe, a nagrodzonym honorową odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” serdecznie gratuluję – powiedział wicestarosta Stefan Piechocki.
 
Część artystyczną, na którą czekały setki obecnych, rozpoczął Krzysztof Koniarek wraz z zespołem. Wystąpili również Ewa Czajka i zespół Singiel. Nad tą częścią święta czuwał Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu z dyrektor Natalią Michalską na czele.