Wspólnie przeczytaliśmy „Wesele”

Data: 03-09-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wspólnie przeczytaliśmy „Wesele” Trzeci akt „Wesela” - dramatu Stanisława Wyspiańskiego, zaprezentowało ponad dwudziestu lektorów podczas sobotniego spotkania na dziedzińcu przed Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Wydarzenie odbyło się w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, któremu patronuje Para Prezydencka.

- Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania: zarówno aktorom, jak i widowni oraz moim współpracownikom, którzy je przygotowali. Po raz pierwszy „Narodowe Czytanie” odbyło się w 2012 roku, kiedy Polacy sięgnęli po „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później czytane były również dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Sienkiewicza, które wspólnie przypomnieliśmy przed rokiem w pilskim kościele pw. Świętej Rodziny – przypomniał Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Dodajmy, że przewodniczący zarządu powiatu w Pile czytał w sobotę kwestie Gospodarza.

Wszyscy występujący spisali się znakomicie. Każdy był niezwykle zaangażowany w odczytywanie kwestii, nierzadko napisanych trudnym językiem. Efekt warto było usłyszeć i obejrzeć własnymi zmysłami. Wieczór urozmaicił pokaz tańców narodowych, które wykonał Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek.

Niemal równo z odczytaniem ostatnich kwestii, przypisanych Bartłomiejowi Nowakowi, odtwórcy roli Chochoła, nad zgromadzonymi zebrały się ciemne, deszczowe chmury. Na szczęście, sprawna ewakuacja zapobiegła przemoczeniu, a podsumowanie spotkania odbyło się już wewnątrz MDK. Po wręczeniu podziękowań, starosta zaprosił na poczęstunek oraz kolejne imprezy przygotowywane przez Powiat Pilski, z Festiwalem Kuchni Wielkopolskiej na czele.

Wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego:

Gospodarz: Eligiusz Komarowski
Gospodyni: Iwona Schulz