Dwie wystawy w Galerii BWA

Data: 21-07-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dwie wystawy w Galerii BWA Biuro Wystaw Artystycznych w Pile, jako wiodąca placówka kultury Powiatu Pilskiego, zaprasza do zwiedzenia dwóch atrakcyjnych wystaw – dzieł sztuki współczesnej z kolekcji Macieja Winiarka oraz malarstwa, grafiki i fotografii ze zbiorów własnych. Wystawy zostały otwarte 21 lipca br.
 
Maciej Winiarek to kolekcjoner i miłośnik sztuki współczesnej. Posiada bogate zbiory, których niewielką część można oglądać w pilskiej Galerii.
 
- Kolekcjoner jawi się jako postać o własnym specyficznym guście, jako osoba, która pragnie podzielić się z nami swymi preferencjami, które współtworzą jego niewątpliwie bogatą osobowość. Z drugiej jednak strony kolekcjoner poszukujący wartości naraża się na ryzyko, podobnie jak twórca, na różnorakie opinie. Mimo to lokowanie kapitału wydaje się sprawą drugoplanową. Odkrywanie w pracach autora tożsamości i odczuć własnych emocji zbliża do obcowania z absolutem, z tajemnicą, której jak dotąd nie dano nam rozszyfrować – mówi Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWAiUP w Pile.
 
Osobną ekspozycję stanowi malarstwo, grafika i fotografie pochodzące ze zbiorów własnych Galerii BWAiUP w Pile. W kolekcji odnaleźć można dzieła artystów bezpośrednio powiązanych z rodzimym środowiskiem twórczym oraz, co ważne, artefakty realizowane przez najmłodsze pokolenie twórców sztuk wizualnych.
 
- Jest to kolekcja bogata, różnorodna pod względem założeń stylistycznych swych konkretnych reprezentacji – kolekcja, w której dominują prace z dziedziny malarstwa i grafiki; oraz co najważniejsze: kolekcja, która nie tworzona jest ze snobistycznych pobudek grupki wpływowych jednostek. Poza tym, twórcy pilskiej kolekcji w bardzo rozsądny sposób starają się wyważyć ambicję „dokumentowania” różnorodnych poszukiwań twórczych ostatnich lat, z poszanowaniem dla kręgu istotnych ich zdaniem wartości etycznych, artystycznych, czy ogólnoludzkich. Jak na razie wspaniale się im to udaj - pisze o pilskich zbiorach Rafał Boettner-Łubowski, artysta, krytyk i teoretyk sztuki.
 
Wystawy można oglądać przez najbliższy miesiąc. Galeria czynna jest od wtorku do piątku w godzinach od 13.00 do 19.00 (w piątek wstęp wolny), oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00. Zapraszamy!