Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Data: 20-06-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Wakacje tuż – tuż. W ostatni poniedziałek roku szkolnego, 19 czerwca, nad jeziorem Płotki w Pile odbyło się spotkanie służb ratowniczych z liczną, ponad stuosobową grupą dzieci ze szkół i przedszkoli z Piły i Margonina. Głównym tematem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa przed zbliżającymi się wakacjami.

Honorowy patronat nad akcją objął starosta pilski, Eligiusz Komarowski, który ufundował również nagrody i upominki: - Zbliżają się wakacje, dlatego dzieci oraz ich rodziców należy szczególnie uczulić na czyhające niebezpieczeństwa. Dobra zabawa to jedno, ale musimy bawić z rozwagą. Życie to wartość bezcenna – koniecznie trzeba o tym pamiętać. Najmłodszym życzę udanego, wesołego i bezpiecznego wypoczynku, nie tylko nad wodą.

- Szczególną uwagę podczas naszego spotkania poświęciliśmy bezpieczeństwu przy zbiornikach wodnych. Dzieci dowiedziały się między innymi, co powinny ze sobą zabrać, wybierając się nad wodę, gdzie wolno się kąpać, jak się bezpiecznie opalać, kiedy należy wyjść ze zbiornika, jak pomóc sobie samemu, kiedy zachłyśniemy się wodą i o wielu innych ważnych, elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Strażacy oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przygotowali również pokaz działań ratowniczych – relacjonuje mł. bryg. Zbigniew Szukajło, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu ratowniczego. Chętni mogli ubrać sprzęt nurkowy oraz wsiąść do strażackiego samochodu i strażackiej łodzi ratowniczej. Szczególne zainteresowanie wzbudził nurek w pełnym uzbrojeniu. Prezentacja nurkowania możliwa była dzięki Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego z pilskiej straży pożarnej. Po zakończeniu części edukacyjnej dzieci zostały zaproszone na brzeg jeziora, by obserwować gościa specjalnego. Był to mieszkaniec jeziora Płotki - dinozaur, który wzbudził ogromne emocje.

Na zakończenie dzieci otrzymały od organizatorów słodkości, a także sprzęt asekuracyjny do pływania z dedykacją, aby nadchodzące wakacje były bardzo bezpieczne. Organizatorami spotkania była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Komenda Powiatowa Policji w Pile oraz WOPR Piła.