Jubileuszowe święto sadowników powiatu pilskiego

Data: 04-06-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jubileuszowe święto sadowników powiatu pilskiego Już po raz piętnasty w Pobórce Wielkiej odbyło się Regionalne Święto Sadowników. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu promocję naszego „zagłębia sadowniczego”, Gminy Białośliwie i Powiatu Pilskiego.

- Na terenie powiatu pilskiego sady zajmują powierzchnię ponad 3000 hektarów. Dominują u nas: jabłoń, czereśnia, wiśnia i śliwa. Owoce z naszego powiatu sprzedawane są nie tylko na krajowym rynku, ale eksportowane są też do krajów Europy wschodniej, Norwegii, Chin, a nawet do krajów arabskich. Sadownictwo ma bardzo duże znaczenie gospodarcze dla powiatu pilskiego, i warto pamiętać, że daje dodatkowe miejsca pracy. Duże znaczenie dla rozwoju sadownictwa ma także utrzymanie w dobrej kondycji zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego, jako miejscowej bazy przetwórczej, opartej na rodzimych, ekologicznych surowcach - mówił Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

XV Regionalne Święto Sadowników zainaugurowała msza święta w kaplicy w Pobórce Wielkiej. Następnie, w siedzibie Regionalnego Centrum Sadownictwa, odbyło się seminarium sadownicze. Ponadto uroczyście otwarto kompleks boisk do piłki nożnej i piłki siatkowej, które powstały na zapleczu Regionalnego Centrum Sadownictwa. Obiekt został wybudowany w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.

Święto było też okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla rozwoju regionu, sadowników. Władze powiatu pilskiego przyznały okolicznościowe wyróżnienia: Urszuli Wojczyńskiej, Cezaremu Murawcowi, Andrzejowi Dróbce oraz Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”. Po raz pierwszy, z inicjatywy starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, przyznano też Superpuchary, które otrzymali: Danuta i Jerzy Król, Iwona i Ryszard Hylla oraz Małgorzata i Kazimierz Wotzka. Grawertony i puchary wręczyli wspólnie - wicestarosta Stefan Piechocki i przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak.

- To wyjątkowe święto dla wszystkich sadowników w naszym powiecie, i widać że jest ono bardzo potrzebne. Należy podkreślić jednak, że jest to trudna praca, że nie wszystko zależy od sadownika, tak jak w tym roku. Są uprawy, których nawet 50 procent wymarzło, i mimo nakładów, plonów z nich nie będzie. Jestem pełen podziwu dla ich pracy – mówił Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Na wniosek wójta gminy Białośliwie Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego odznaczeni zostali również: Anna Pyda i Ryszard Wolny. Odznaczenia, w imieniu samorządu wojewódzkiego, wręczyła Mirosława Rutkowska-Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

- 15 lat tego święta, to 15 lat ciężkiej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Wasze zaangażowanie, umiejętności organizacyjne, poświęcenie dla tak wspaniałej idei, mogą być dla wielu wzorem godnym naśladowania – mówił do sadowników wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski.

Podczas XV Regionalnego Święta Sadowników miała również miejsce premiera książki „Pobórka Wielka od 1427 roku”, autorstwa Haliny Drab. Rok 2017 jest bowiem dla Pobórki rokiem wyjątkowym z uwagi na 15-lecie Regionalnego Święta Sadowników oraz jubileusz 590-lecia Pobórki Wielkiej.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiu. Było też wiele innych atrakcji dla mieszkańców. Spotkanie uświetnili swoimi koncertami: Krzysztof Koniarek z zespołem oraz zespół Mega Dance, a mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce serwowanej przez DJ DEEJVa.