Wokół „Kilometrów Dobra”, charytatywnego przedsięwzięcia zakrojonego na bardzo szeroką skalę, zrobiło się w naszym powiecie dużo pozytywnego zamieszania. W tym roku bierze w nim udział 50 miejscowości z całego kraju. W Pile z powodzeniem zbierane są środki na przedsięwzięcie pod nazwą: „Droga do wolności – rehabilitacja poprzez nurkowanie”. Meta już wkrótce, konkretnie 4 czerwca.
Patron akcji, Eligiusz Komarowski - starosta pilski wziął udział w nawiązującym do niej piątkowym spotkaniu z młodzieżą, które odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. O „Kilometrach Dobra” dyskutowali uczniowie z Zepołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile. Za ich przykładem pójdą w najbliższych dniach kolejne szkoły. Dodać w tym miejscu należy, że za przedsięwzięcie na pilskim gruncie odpowiada Stowarzyszenie Krok po Kroku HSA, wspólnie z Polskim Instytutem Filantropii.
- Bardzo dziękuję młodzieży za zainteresowanie tym chwalebnym tematem. Oczywiście, największe słowa uznania należą się bardzo aktywnym organizatorom akcji. Wspieranie takich przedsięwzięć uważam za swój obowiązek. Pomóc może każdy, jeśli nie finansowo, to poprzez promocję wydarzenia, w gronie rodziny, najbliższych, czy przyjaciół – powiedział Eligiusz Komarowski. Grzegorz Marciniak, jeden z organizatorów „Kilometrów Dobra” na gruncie pilskim, na co dzień Prezes Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski, mówił: - Szczególnie dziękuję panu staroście za objęcie akcji swoim patronatem, za użyczenie sali w MDK oraz za pomoc w organizacji takiego spotkania jak to dzisiejsze. Dodam, że pan starosta jako jeden z pierwszych przekazał środki na naszą zbiórkę, dając w ten sposób dobry przykład innym.
Podczas spotkania w MDK obecni obejrzeli film „Krok po kroku”. Jego bohaterami są osoby niepełnosprawne, które, mimo poważnych schorzeń, nie rezygnują z poznawania podwodnego świata.
A dlaczego mówimy o „kilometrach”? - Zebrane pieniądze zostaną wymienione na monety 1-złotowe, które ułożymy w jednym ciągu, oby jak najdłuższym. Będziemy chcieli też pobić rekord Guinnessa w liczbie zebranych złotówek. Wierzymy, że uda nam się zostać „Mistrzami Świata w Dobroci”, ponieważ wszystkie miejscowości biorące udział w kampanii rywalizują o to zaszczytne miano – informuje Krzysztof Trawiński, prezes Stowarzyszenia Krok po kroku HSA w Pile. Główny inicjator akcji już teraz może być szczęśliwy, ponieważ do tej pory zebrano niemal 49 tys. złotych, co daje na razie drugie miejsce w Polsce. Jeśli finisz będzie skuteczny, to, kto wie, może uda się nawet zwyciężyć?
Dodajmy, że dzięki „Kilometrom Dobra”, w ciągu ostatnich trzech lat do fundacji i stowarzyszeń trafiło ponad 2,3 miliona złotych na realizację 80 celów społecznych w dziedzinach: edukacji, bezpieczeństwa, ekologii, sportu, kultury, potrzeb humanitarnych, niepełnosprawności czy zdrowia. W tym roku wspólnymi siłami spełnimy kolejne marzenia!