Galeria Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, jako jedna z czołowych placówek kultury w Powiatu Pilskiego, jest miejscem wyjątkowych spotkań z artystami i ich sztuką. Tym razem swoje prace pod wspólnym hasłem „Struktury współczesności” prezentuje tu malarz, teoretyk i krytyk sztuki, kurator wystaw i wykładowca akademicki Paweł Lewandowski-Palle.
Wystawa malarstwa Pawła Lewandowskiego-Palle „Struktury współczesności” – w kuratorskim wyborze Jerzego Brukwickiego - to zaledwie kilkadziesiąt obrazów artysty z różnych lat, różnych cykli. Prezentuje najistotniejsze wątki i klimat jego twórczości, zwłaszcza ten, wynikający z dogłębnych przemyśleń i rozważań o człowieku i współczesności, o pejzażu społecznym, który w znacznym stopniu decyduje o naszym życiu. Twórca otwarty jest na nowoczesne nurty i techniki malarskie, skłonny do różnorodnych poszukiwań i eksperymentów. Twórczość Pawła Lewandowskiego-Palle to niezmiernie intrygujące rozważania o widzeniu i odczuwaniu świata, emocjonalna opowieść o człowieku, istocie i uwarunkowaniach jego życia. Inspiruje ją wielowątkowe myślenie artysty, jego wyobraźnia, nieobojętność na symptomy teraźniejszości.
- Musi istnieć powód obrazu. Jest nim, czy raczej może nim być wszystko. Każdy jego fragment powinien być nośnikiem treści emocjonalnych, bo inaczej to wszystko byłoby powierzchniowe, byłoby co najwyżej mniej lub bardziej zręczną malowanką. Poszukuję, sprawdzam, odczuwam niedosyt, powracam do refleksji na wydarzenia toczącego się życia społecznego i prywatnego. Część malarstwa jest zapisem moich skumulowanych pretensji do świata – mówi o swojej twórczości
Paweł Lewandowski-Palle.
Prace pochodzą ze zbiorów artysty, kolekcji prywatnych, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz włocławskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa będzie czynna przez najbliższy miesiąc. Zapraszamy do Galerii BWAiUP w Pile!
.
***
PAWEŁ LEWANDOWSKI-PALLE
Malarz, teoretyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca akademicki.
Urodził się 5 kwietnia 1954 roku. Pochodzi z Ciechocinka. W latach 1974-1979 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta) we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa pod kierunkiem prof. Zbigniewa Karpińskiego i prof. Mieczysława Zdanowicza. Od roku 1978 pracownik naukowo-dydaktyczny macierzystej uczelni. Od 2002 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Prowadzi pracownie: Technologii Malarstwa Sztalugowego oraz Organicznych Technik Malarskich - dyplomującą. Autor ok. 850 obrazów malarskich na płótnie i podobnej ilości na innych podłożach. 64 wystawy indywidualne i ok. 400 zbiorowych. Współpracownik pisma artystycznego FORMAT. Mieszka w Łazieńcu na Kujawach.