Pilskie KGW na „Wielkanocnej Babie”

Data: 13-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pilskie KGW na „Wielkanocnej Babie”

Koła Gospodyń Wiejskich z gmin Ujście i Białośliwie uczestniczyły w miniony weekend, w XI Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Świątecznych „Wielkanocna Baba”. Impreza odbywała się w ramach Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Nadarzynie. Pilskim członkiniom KGW patronował starosta pilski.

Koła Gospodyń Wiejskich miały do dyspozycji przestronne, przeszklone boksy, które odpowiednio zaaranżowane i przystrojone sprawiały, że zewsząd panował prawdziwie wiosenny, świąteczny nastrój. Nasz region reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich gminy Ujście i Białośliwie prezentując potrawy świąteczne baby, mazurki, żurek czy białą kiełbasę.

- Powiat pilski słynie z aktywności Kół Gospodyń Wiejskich, więc nie mogło zabraknąć tam naszej reprezentacji. Panie w  strojach ludowych, częstowały gości lokalnymi potrawami, i doskonale promowały nasz powiat jako gościnny, gospodarny i życzliwy, który warto odwiedzić – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Targi, a tym samym i stoisko Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu pilskiego, odwiedziło wiele tysięcy osób, które nie tylko podziwiały pięknie udekorowane i bogato zastawione stoły wielkanocne, ale też degustowały przygotowane potrawy i mogły dokonać zakupu niektórych specjałów. Wielobarwność  i różnorodność regionalnych strojów i umiejętności kulinarne oraz rękodzielnicze pań z Kół Gospodyń Wiejskich były niewątpliwą ozdobą targów i „magnesem” przyciągającym osoby zwiedzające stoiska targowe. Przez cały czas trwania targów twórczynie ludowe wywodzące się z KGW, prowadziły warsztaty, podczas których zarówno dzieci jak i dorośli mogli podpatrywać jak i samemu spróbować swych sił w zdobieniu pisanek, wytwarzaniu świec z pszczelego wosku, robieniu ozdobnych palm i kwiatów, wytwarzania serwetek z koronki klockowej, robienia kart świątecznych techniką pergamano czy zdobienia przedmiotów użytkowych za pomocą decoupagu.