Do najbliższego piątku, 7 kwietnia, a nawet dzień dłużej potrwa XI Festiwal Nauki w Pile, sztandarowe przedsięwzięcie, organizowane cyklicznie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Stanisława Staszica w Pile. Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpiło w wypełnionej po brzegi Auditorium Maximum.
Jednym z patronów Festiwalu jest Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który podczas otwarcia powiedział: - Wyrażam duże słowa uznania dla organizatorów. Wasze wysiłki z pewnością nie idą na marne, ponieważ od zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony odbiorców. Do tej pory Festiwal nawiązywał generalnie do tematyki związanej z naszym regionem. Dzisiaj wchodzimy w głębię: w ciało i umysł. Jestem dumny, że jako starosta pilski mogę być patronem wydarzenia i współorganizować je, przekazując środki finansowe. Deklaruję, że przy następnych edycjach nie zostanę obojętny wobec Festiwalu Nauki. Życzę państwu samych dobrych wrażeń i pozytywnej energii!
Zaszczytną funkcję honorowego patrona wydarzenia pełni również Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który na Festiwalu gościł osobiście: - Istnieje potrzeba popularyzacji współczesnych osiągnięć polskiej nauki. To jeden z filarów nowej strategii szkolnictwa wyższego. Pilska uczelnia silnie wspiera te działania. Gratuluję i dziękuję. Frekwencja na dzisiejszym spotkaniu udowadnia, że takie przedsięwzięcia jak Festiwal Nauki są potrzebne i dlatego będą konsekwentnie wspierane przez ministerstwo. Bez wątpienia warto interesować się nauką, ona zawsze poszerza horyzonty. Warto również studiować na PWSZ w Pile, która kształci konkretnie pod potrzeby regionalnego rynku pracy. To trwały i bardzo cenny element pejzażu akademickiego Polski.
Z kolei prof. Donat Mierzejewski, rektor PWSZ w Pile, podczas sesji inauguracyjnej mówił: - To już jedenasty rok istnienia Festiwalu Nauki. Różna była tematyka poprzednich edycji. W tym roku koncentrujemy się na ludzkim umyśle i ciele. Poznajemy ich ograniczenia, ale również ogromne możliwości. Wykłady będą prowadzić wybitni polscy naukowcy, między innymi członkowie Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk. Z pewnością warto posłuchać, co będą mieli do przekazania. Serdecznie zapraszam do wspólnego odkrywania tajemnic świata nauki!
Bogaty program wydarzenia można znaleźć pod adresem: www.festiwal.pwsz.pila.pl.