Spotkania w wielkanocnym klimacie

Data: 05-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Spotkania w wielkanocnym klimacie

Wielkanoc zbliża się dużymi krokami. Coraz więcej wydarzeń bezpośrednio nawiązuje do czekających nas w kwietniu świątecznych uroczystości. Jednym z nich był Jarmark Wielkanocny, który 1 kwietnia odbył się w Ujskim Domu Kultury. Urokliwe stoiska przygotowały panie z pięciu kół gospodyń, działających na terenie gminy Ujście: Byszek, Ługów Ujskich, Mirosławia, Nowej Wsi Ujskiej oraz Ujścia. Każde koło wytypowało po jednej potrawie do konkursu kulinarnego. Po naradach jurorzy ustalili, że pierwsze miejsce należy się Kołu Gospodyń Wiejskich w Mirosławiu, które przygotowało szynkę nadziewaną śliwką i morelą. Jarmark był również okazją do wręczenia nagród w organizowanym przez Ujski Dom Kultury konkursie plastycznym na najpiękniejszą pocztówkę wielkanocną. Na konkurs nadesłano ponad sto prac. W kategorii klas I – III pierwsze miejsce zajęła Liliana Andrzejak, a w grupie uczniów z klas IV – VI zwyciężyła pocztówka Lidii Glonek.

Dzień później Wielkanocą zapachniało również w szydłowskiej świetlicy, do której przybyli nie tylko miejscowi, ale także goście z Piły i Trzcianki. Na przygotowanych stoiskach można było nabyć palmy wielkanocne, jaja zdobione różnymi technikami, zajączki, koszyczki z papierowej wikliny, wianki i inne ozdoby świąteczne. Miłym akcentem była degustacja potraw i wypieków wielkanocnych, wystawionych na świątecznym stole, wspaniale udekorowanym przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Leżenicy. Znalazły tam swoje miejsce: sernik, baby wielkanocne, paschy, kiełbasy, żur, jaja w różnych postaciach oraz sałatki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z Szydłowa, Skrzatusza, Kotunia, Dolaszewa, Starej Łubianki, a także z sołectw Kłoda, Nowy Dwór i Gądek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko gotowe wyroby, ale również pokaz malowania pisanek, prowadzony przez Lidię Bączkowską z Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie.

W obu spotkaniach wziął udział Mirosław Pierko, członek zarządu powiatu w Pile: - Widać było duże zaangażowanie, przede wszystkim pań z kół gospodyń wiejskich, które przygotowały wiele wspaniałych potraw. Niektórych w ogóle nie znałem. Bez wahania mogę stwierdzić, że imprezy tego typu organizowane są na coraz wyższym poziomie i spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

Zapisz się na newsletter