Święto szkolnych teatrów

Data: 25-03-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Święto szkolnych teatrów

W dniach 22-23 marca br. odbył się w Pile Regionalny Przegląd Teatrów Szkolnych. Organizatorem Przeglądu był Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra”. W ramach przeglądu zaprezentowanych zostało 13 spektakli.

- Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra”, jako nasza powiatowa placówka oświatowa, odgrywa ogromną rolę w kreowaniu artystycznego życia dzieci i młodzieży. Budujące jest to, że przy tylu innych pokusach, młodzież znajduje czas, i chce bawić się teatrem, że przyjeżdżają do nas również grupy z ościennych powiatów, by pokazać to co potrafią. Gratuluję wszystkim zaangażowania i pasji, i mam nadzieję, że będą ją rozwijać. Gratuluję też organizatorom tego przedsięwzięcia – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Podczas Przeglądu zaprezentowanych zostało 13 spektakli. W pierwszym dniu prezentowały się teatry ze szkół podstawowych. Jury w składzie Magdalena Płaneta i Wojciech Retz przyznało dwie I równorzędne nagrody, które otrzymali: zespół „Szkolaczki” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu za spektakl pt. „Żaby i dzieci zbierają śmieci” oraz Teatr My i ...  za spektakl pt. „Tatsu Taro” z tej samej szkoły. Jury przyznało również jedno wyróżnienie dla zespołu „Trójkolor” za przedstawienie pt. „Baśniowy ambaras” także ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu. Nagrody II i III nie przyznano.

W drugim dniu Przeglądu prezentowały się zespoły z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jury w składzie: Magdalena Płaneta, Wojciech Retz i Dariusz Olejniczak w kategorii gimnazjalnej, przyznało I nagrodę dla Teatru Tabula Rasa z MDK „Iskra” w Pile za spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów”. II nagrodę zdobył Teatr Szansa z Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu za spektakl pt. „Podróż”. III nagroda przypadła Teatrowi Teraz z Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie za spektakl pt. „Wizyta”.

W kategorii ponadgimnazjalnej I nagrodę zdobył Teatr JO ! z LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Nagrody II i III nie przyznano.

- Z radością zauważamy, że teatr nadal jest formą twórczości dającą dzieciom i młodzieży ogromną satysfakcję i natchnienie. Gratulujemy też młodym wykonawcom oraz ich nauczycielom, zaangażowania przy realizacji wszystkich przedstawień zaprezentowanych podczas tegorocznego Przeglądu – mówi Magdalena Płaneta, przewodnicząca jury.