2 kwietnia br. obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Do grona placówek przyjaznych osobom z autyzmem dołączy Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile.
- Zawsze warto podkreślać, że Biblioteka nie jest dla wybranych, ona ma służyć każdemu. Wszelkie udogodnienia, jak choćby zamontowana przed kilkoma laty w budynku głównym winda, czy te obecne działania adresowane do osób autystycznych, czynią placówkę znacznie przystępniejszą – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
- Podjęliśmy szereg działań ułatwiających osobom z autyzmem korzystanie ze zgromadzonych zasobów. Wprowadzone zostaną dodatkowe karty czytelnika z informacjami o dacie oddania książki, adresie Biblioteki, godzinach otwarcia, a także o zainteresowaniach jej właściciela, czy preferowanej formie komunikacji. Każda placówka zostanie zaopatrzona w specjalną mapę, która pomoże w samodzielnym korzystaniu ze zbiorów. Przyborniki biblioteczne pozwolą przygotować się do wizyty, a jego prostszą wersją będą książeczki „Chcę wypożyczyć” i „Chcę skorzystać”. Pomocna w komunikacji będzie również tablica „Co mogę wypożyczyć?” – informuje Joanna Wyrwa – Krzyżańska, dyrektor PiMBP w Pile.
Co jeszcze ulegnie zmianie? Na stronie internetowej Biblioteki znajdą się linki do filmów przedstawiających najczęściej spotykane sytuacje. Każdy z filmów składa się z dwóch części. Pierwsza to wprowadzenie zawierające najważniejsze informacje. Druga pokazuje, jak może przebiegać rozmowa osoby autystycznej z bibliotekarzem. Ponadto wszyscy pracownicy zajmujący się udostępnianiem zbiorów wezmą udział w szkoleniu warsztatowym, przeprowadzonym przez Fundację SYNAPSIS. Biblioteka Główna oraz filie zostaną zaopatrzone w znak „Biblioteki przyjaznej”, który gwarantuje, że w tej przestrzeni pracują ludzie otwarci na drugiego człowieka, a osoby z autyzmem są mile widziane.
Według aktualnych danych szacuje się, że w Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu występują w przybliżeniu u jednego na 100 dzieci. Występujące u takich osób zaburzenia komunikacji i nietypowe zachowania powodują często niezrozumienie oraz negatywny odbiór otoczenia, co w konsekwencji potęguje ich wycofanie i zamyka drogę do swobodnego korzystania z zasobów dziedzictwa kulturowego, zgromadzonego na przykład w bibliotekach. Na szczęście, coraz częściej prowadzone są kampanie medialne, przełamujące bariery wobec osób autystucznych.
Warto również podkreślić, że przy Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile od trzech lat działa Klub Rodziców Autyzm Help.