Piła ma pięćset lat!

Data: 05-03-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Piła ma pięćset lat!

„My Zygmunt z Bożej Łaski król dziedziczny Polski ogłaszamy wszystkim i każdemu z osobna, na życzenie usilne, że miasto nasze Piła, które położone w Wielkopolsce ma pozostać w swych granicach, jakie były ustalone, bez żadnego uszczerbku i bytowania miasta ma być niezakłócone w pożytkach mieszczan, w czasie całego mojego panowania i pragniemy miasto umocnić w lepszych jego prawach. Zatem raczymy my, aby miasto bez żadnych przeszkód i jakichkolwiek ucisków zgodnie ze zwyczajem mogło korzystać ze swych pożytków tak jak my ze swojej strony wiernych mieszczan błagających nas i słusznymi prośbami nas upraszających zapewniamy.” – tak brzmi pierwsza część przywileju lokacyjnego, potwierdzającego prawa miejskie Piły, wydanego przez króla Polski Zygmunta Starego w Poznaniu 4 marca 1513 roku. Treść dokumentu została przytoczona podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Wczorajsze obrady były pod każdym względem wyjątkowe. Wielka liczba zaproszonych gości z władzami szczebla centralnego na czele uczestniczyła w spotkaniu łączącym historię z teraźniejszością. Do dawnych dziejów miasta nawiązał również ksiądz biskup Edward Dajczak, główny celebrans poprzedzającej sesję mszy świętej, która była sprawowana w kościele p.w. świętej Rodziny.

Wszystkim mieszkańcom Piły oraz osobom z nią związanym życzymy, aby przeszłość spędzona w mieście nad Gwdą zapisała się jedynie w radosnych wspomnieniach, a chwile, które przed nami, były wyłącznie pozytywne.