O mocy prawa w pilskim Ogólniaku

Data: 10-03-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O mocy prawa w pilskim Ogólniaku

Uczniowie klas prawniczych Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Pile wzięli udział w prelekcji dotyczącej możliwości skorzystania z nieodpłatnych porad prawnych. Został im również przybliżony temat naruszenia dóbr osobistych w Internecie. Wykład prowadził mec. Mateusz Nowaczyk, który świadczy nieodpłatne porady prawne w punkcie w Wyrzysku, a na co dzień prowadzi swoją Kancelarię. Młodzież z Ogólniaka na Pola jako pierwsza wzięła udział w cyklu szkoleń skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu, zaproponowanych przez Fundację TOGATUS PRO BONO z Olsztyna.

Od 1 stycznia 2016 roku starostowie wykonują zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, polegające na zorganizowaniu punktów nieodpłatnych porad prawnych na terenie powiatu. Powiat pilski zobligowany jest do prowadzenia sześciu takich punktów, z czego połowę prowadzą organizacje pozarządowe, wyłonione w otwartym konkursie ofert. W tym roku dwa z tych punktów prowadzi Fundacja TOGATUS PRO BONO z Olsztyna, która przedstawiła najlepszą ofertę, proponując między innymi szeroką akcję edukacyjną wśród młodzieży ze szkół powiatu pilskiego.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski, inaugurując cykl, powiedział, że bardzo się cieszy z takiej inicjatywy Fundacji i dodał: - Wiedza prawnicza jest bardzo potrzebna w codziennym życiu. Przydaje się i w pracy, i w życiu prywatnym. Warto też pamiętać, że nieodpłatne porady prawne skierowane są między innymi do osób, które nie ukończyły 26 lat, a więc również do uczestników prelekcji.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, darmowe wsparcie na etapie przedsądowym przysługuje:

- młodzieży do 26. roku życia,

- osobom uprawnionym do pomocy społecznej,

- kombatantom i weteranom,

- osobom powyżej 65. roku życia,

- osobom zagrożonym lub poszkodowanym w katastrofie naturalnej, awarii technicznej i klęsce żywiołowej,

- rodzinom wielodzietnym,

- kobietom w ciąży.

Zapisz się na newsletter