Jubileusz 70-lecia szkoły przy Teatralnej

Data: 04-03-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jubileusz 70-lecia szkoły przy Teatralnej

Po dramacie wojny, poprzedzonym niemal dwustuletnim okresem zaborów, Piła na nowo rodziła się do życia. Z gruzowiska wyłaniały się pierwsze domy, pierwsze kościoły, pierwsze sklepy. I pierwsze szkoły. W tym bohaterskim gronie znalazła się placówka przy Teatralnej - kiedyś Zespół Szkół Zawodowych, dziś Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej, obchodzący właśnie wspaniały jubileusz 70-lecia.

Od początku istnienia mury szkoły opuszczali doskonale wyedukowani fachowcy w różnych dziedzinach i na różnych poziomach. Byli więc technicy budowy dróg i mostów, absolwenci liceum pielęgniarskiego, technicy usług pocztowo -telekomunikacyjnych, ekonomiści, logistycy, piekarze, sprzedawcy, krawcowe i wiele innych. Obecnie szkołę kończą absolwenci liceum ogólnokształcącego o profilu strażackim, technicy logistycy, sprzedawcy, fryzjerzy, lakiernicy i przedstawiciele wielu innych zawodów. W roku szkolnym 2016/2017 naukę przy Teatralnej pobiera 487 uczniów. Imponuje liczba wszystkich absolwentów, było ich bowiem jak dotąd 18 130.

Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. świętego Stanisława Kostki, następnie uczestnicy obchodów przenieśli się do Regionalnego Centrum Kultury, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia. Później nadszedł czas na sentymentalne spotkania w salach lekcyjnych oraz zorganizowany w hotelu Gromada bal siedemdziesięciolecia. Były też i życzenia:

- Wszystkim osobom, związanym dawniej i dziś z jubilatką, życzę odświeżenia najwspanialszych wspomnień. Wiele osób uważa, że to właśnie czas spędzony w szkole średniej był dla nich najbardziej wyjątkowy, najradośniejszy. Wtedy dorastaliśmy, kształtowały się nasze idee, plany, pojawiały się pierwsze poważne damsko – męskie relacje. Dlatego przed państwem wyjątkowa wycieczka w przeszłość. Ale uczniom, nauczycielom i kierownictwu Szkoły życzę również satysfakcji z etapu, który rozpoczynają właśnie teraz. Mam nadzieję, że zawsze będzie wielu chętnych do kontynuacji nauki w waszej placówce. Wierzę, że uda się zrealizować wszystkie ambitne założenia, a pan dyrektor, który mimo krótkiego stażu pracy na kierowniczym stanowisku, wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie, wciąż będzie zaskakiwał pomysłami godnymi pochwały. Wszystkiego najlepszego! – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. Podczas uroczystości Zarząd Powiatu reprezentowali również wicestarosta Stefan Piechocki oraz członek zarządu Przemysław Pochylski. Warto przypomnieć, że ZSP nr 2 w Pile to placówka prowadzona przez Powiat Pilski.

Szkoła, której patronuje Komisja Edukacji Narodowej - pierwsza w Europie tak dobrze zorganizowana władza oświatowa, ma konkretne cele na najbliższe lata:

- Zamierzamy podjąć intensywną współpracę z otoczeniem, chcemy bardziej otworzyć się na lokalną społeczność. W tym celu będziemy współpracować z pilskimi przedsiębiorstwami, chcemy również sięgać po środki unijne. Bardzo mi zależy, żeby szkoła stała się branżowa i, tak jak dawniej, znów zasłynęła ze szkolenia zawodowego na bardzo wysokim poziomie. Na pewno nie zrezygnujemy z rozwijania naszych autorskich projektów, choćby adresowanej do nauczycieli i uczniów „Fabryki Umiejętności”,a także „Manufaktury Elearningu”, czy portalu zawodowaedukacja.pl – informuje o planach na przyszłość Piotr Halama, dyrektor ZSP nr 2 w Pile. Cele są ambitne, ale możliwe do osiągnięcia. Będziemy kibicować!