Aula Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile była miejscem inauguracyjnego „Spotkania z Europą”. Rolę gościa honorowego pełnił tego dnia Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego.
W spotkaniu uczestniczyli także poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, starosta pilski Eligiusz Komarowski, wicestarosta Stefan Piechocki, a także dyrekcja i młodzież z pilskiego Ogólniaka, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile.
Europoseł mówił o miejscu Polski w Unii Europejskiej, o gospodarce cyrkulacyjnej i narodowym programie antysmogowym. Wyjaśnił również, czym zajmuje się jako członek Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.
- Blisko pięć procent ludności w Polsce zapada na choroby neurodegeneracyjne typu Alzheimer, Parkinson, a blisko sto sześćdziesiąt tysięcy cierpi na choroby nowotworowe. Komisja, w której pracuję, zajmuje się między innymi profilaktyką tych chorób, szczególnie poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i finansowe wsparcie badań naukowych, mających na celu poprawę opieki zdrowotnej. Komisja zajmuje się także opracowywaniem przepisów i norm dotyczących produktów i usług zdrowotnych oraz ochrony i praw pacjentów – poinformował europoseł.
Wypowiedział się także w sprawie gospodarki cyrkulacyjnej: - Konsumpcyjny styl życia sprzyja wytwarzaniu dużej ilości odpadów (szacunkowo trzydzieści procent wyprodukowanej żywności w skali świata staje się odpadem, w tym piętnaście procent już w okresie zbiorów, a drugie tyle w okresie przeróbki czy przechowywania). Gospodarka nimi w sposób wydajny i przyjazny środowisku jest wyzwaniem samym w sobie.
Jednak Europa ma pomysł, jak sprawić, by odpad stał się zasobem, wydobywając z niego potencjał do generowania zysku dla unijnej gospodarki. Gospodarka o obiegu zamkniętym, w którym produkt projektowany jest z myślą o powtórnym wykorzystaniu, może być przyszłością dla Europy i jej przemysłu. Taka forma rozwoju ekonomicznego może pozwolić na efektywne wykorzystanie surowców i poprawę stanu środowiska.
W kwestii zanieczyszczenia powietrza, gość powołał się na unijnych ekspertów: - Oszacowali oni, że powietrze, którym oddychamy, skraca nasze życie o dziewięć miesięcy i jest przyczyną przedwczesnej śmierci pięćdziesięciu tysięcy Polaków. Może trudno w to uwierzyć, ale na pięćdziesiąt najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż trzydzieści trzy znajdują się w Polsce! Trzeba to zmienić. Unia daje nam do tego narzędzia w postaci norm jakości paliw, czy limitów emisji. Od nas zależy, czy osiągniemy sukces. Trzeba inwestować w rozwój ciepłownictwa i wspierać czyste, indywidualne technologie grzewcze. W rozwiązaniu problemu może pomóc opracowany już program antysmogowy.
- Bardzo dziękuję panu posłowi Andrzejowi Grzybowi za rozpoczęcie cyklu spotkań, które umożliwią młodzieży z pilskich szkół bliższe poznanie parlamentu europejskiego oraz ról pełnionych przez europosłów. Uczniom oraz ich opiekunom serdecznie dziękuję za obecność – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Wicestarosta Stefan Piechocki dodał: - Myślę, że młodzież wyniesie z tego spotkania dużą porcję ciekawych informacji, na czele z kwestiami dotyczącymi środowiska naturalnego. Z pewnością ten wykład mógł uświadomić, że funkcjonujemy w świecie ograniczonych zasobów i tylko zmiana sposobu myślenia może zneutralizować negatywny wpływ na środowisko.