Niemal godzinę trwało spotkanie Starosty Pilskiego Mirosława Mantaja i Dyrektora Wydziału Oświaty Jolanty Lubińskiej z dziennikarzami lokalnych mediów. W trakcie piątkowej konferencji prym wiodły dwa tematy: przyszłość szkoły w Nieżychowie oraz projekt dla uczniów szkół średnich „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”.
Jak poinformował Starosta, wraz z nowym rokiem szkolnym powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z siedzibą w Wyrzysku. Nie będzie już zatem wyrzyskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespołu Szkół Techniczno – Rolniczych w Nieżychowie. Wszystkie szkoły funkcjonujące dotąd w ramach tych dwóch placówek wejdą w skład Centrum, które mieścić się będzie w obu budynkach. Stąd też uczniowie nadal będą się kształcić w tych samych miejscach, tyle że pod innym szyldem. – Zmniejszą się koszty administracyjne, ale młodzież na tej zmianie nie ucierpi – podsumował Starosta.
Oferta Centrum będzie nawet bogatsza niż propozycje serwowane przez obie szkoły działające osobno. W Wyrzysku bowiem zostanie uruchomiony program kształcenia specjalnego w nowych zawodach na poziomie ponadgimnazjalnym. A tak będzie wyglądać pełen zestaw szkół wchodzących w skład centrum:
W drugiej części konferencji Dyrektor Jolanta Lubińska przedstawiła zasady, na jakich będzie się opierał projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Realizuje go Samorząd Województwa Wielkopolskiego, zaś partnerem jest Politechnika Poznańska. Piła to jedyne – obok Poznania – miasto zaangażowane w przygotowanie projektu. Specjalistyczne laboratoria powstaną na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. H. Cegielskiego oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych. Powiat przygotuje wyłącznie bazę pod pracownie, natomiast wyposażenie laboratoriów w najnowocześniejszy sprzęt zostanie opłacone ze środków zewnętrznych. Po zakończeniu realizacji projektu (wrzesień 2015 roku) laboratoria nie zostaną zlikwidowane, ale będą wciąż w dyspozycji Powiatu. Jak informuje Dyrektor Wydziału Oświaty, w przedsięwzięciu weźmie udział około 6,5 tys. uczniów z różnych części województwa. Młodzież będzie przyjeżdżać do Piły na tydzień i uczestniczyć w kształceniu trwającym trzydzieści godzin. Program pilotażowy odbędzie się w maju, natomiast w pełni projekt ruszy od września.
Zawody zaangażowane w przedsięwzięcie: