Pełną parą ruszają projekty unijne, realizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile oraz pilski Zespół Szkół Gastronomicznych. Podczas wtorkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Pile, o przedsięwzięciu opowiadali dyrektorzy obu placówek: Piotr Halama i Urszula Mrall, a także gospodarze Powiatu: starosta Eligiusz Komarowski i wicestarosta Stefan Piechocki.
Mowa o projektach „Erasmus +” oraz „Rozwiń skrzydła kariery”. – Na te przedsięwzięcia, adresowane wprost do uczniów kształcących się w konkretnych zawodach oraz nauczycieli zawodu, udało się pozyskać niebagatelną kwotę niemal miliona czterystu tysięcy złotych. Ogromne słowa uznania należą się dyrektorom obu szkół, a także kadrze zaangażowanej w pozyskiwanie środków. To przykład do naśladowania dla pozostałych szefów placówek oświatowych w naszym powiecie. Pani dyrektor Mrall to profesjonalistka i uznana od wielu lat marka, która z sukcesami funkcjonuje w oświacie. Ponadto kolejny raz bardzo miło zaskoczył mnie pracujący zaledwie od kilku miesięcy nowy dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Piotr Halama. Pragmatyczne podejście, ale przede wszystkim niespotykane dotąd, przynajmniej w tej kadencji, zaangażowanie menadżera placówki powoduje, że szkoła przy Teatralnej budzi się z marazmu. Dzięki takim działaniom, oferta edukacyjna staje się coraz atrakcyjniejsza. Mogę zapewnić, że to nie koniec naszych starań o poprawę jakości oświaty – powiedział Eligiusz Komarowski. Jego zastępca dodał: - Oba programy pomogą zarówno młodzieży, jak również jej nauczycielom. Cieszy nas tak duży zastrzyk finansowy. Dzięki takim akcjom, nasza oświata staje się coraz bardziej europejska.
Urszula Mrall, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, poinformowała, że w ramach programu „Erasmus +”, grupa dwudziestu uczniów wraz z trzema opiekunami wybierze się w lipcu na czterotygodniowy staż do Kordoby (Hiszpania). – Młodzież podejmie praktyki w zakresie gastronomii, a przede wszystkim cateringu. Dodatkowo podreperuje swoje umiejętności językowe. Drugi z programów, „Rozwiń skrzydła kariery”, będziemy realizować do czerwca 2018 roku. W ramach tego zadania poszerzymy zawodowe kompetencje uczniów i nauczycieli poprzez kursy, warsztaty, staże, stypendia i studia podyplomowe. W tym przypadku liczba uczestników powinna oscylować wokół trzystu. Chcemy, aby nasza młodzież była coraz bardziej konkurencyjna.
Entuzjazmu wobec projektów nie krył również Piotr Halama, zarządzający szkołą przy Teatralnej: - Nasi uczniowie, w ramach „Erasmusa”, wyjadą na staże do Bolonii we Włoszech. Będą to dwa czterotygodniowe pobyty, każdy dla szesnastu uczestników. Pierwszy w kwietniu, a następny w listopadzie. We Włoszech młodzież będzie pracować w firmach logistycznych, które z założenia są otwarte na działania międzynarodowe. Z kolei „Rozwiń skrzydła kariery” kierujemy do uczniów kształcących się w zawodach fryzjer, sprzedawca i logistyk, a także do ich nauczycieli. Co bardzo istotne, dzięki projektowi, nasze pracownie logistyczne wzbogacą się w nowoczesny sprzęt komputerowy. Jestem bardzo wdzięczny moim współpracownikom za nieocenioną pomoc w pisaniu projektów.
Beneficjentom obu przedsięwzięć życzymy owocnej nauki!
***
Łączne kwoty dofinansowania do obu projektów:
Erasmus + - 560 314,82 zł
Rozwiń skrzydła kariery - 786 221,98 zł
Razem - 1 346 536,80 zł