Starosta nagrodził osobistości kultury

Data: 15-12-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Starosta nagrodził osobistości kultury

W przedświątecznej atmosferze, w gościnnych progach Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, starosta Eligiusz Komarowski wręczył nagrody osobom szczególnie zasłużonym dla kultury na ziemi pilskiej. Tradycyjne grudniowe spotkanie miało uroczysty i radosny charakter.



 

- Wybór był trudny, ponieważ grono ludzi kultury zasługujących na wyróżnienie jest w naszym powiecie duże. Każdemu z państwa, który został tutaj zaproszony, serdecznie gratuluję. Cieszę się, że do tych życzeń dołączają się obecne dzisiaj władze samorządowe, które w ten symboliczny sposób chcą docenić wasze zaangażowanie i dorobek. Bez względu na rok urodzenia, są państwo młodzi duchem i wierzę, że przed wami jeszcze wiele wspaniałych osiągnięć. To dla mnie zaszczyt, że z liczną grupą laureatów mogę spotykać dość często i podziwiać wasze dzieła – powiedział w środowy wieczór gospodarz spotkania.

 

W imieniu nagrodzonych, słowa wdzięczności przekazał Józef Roślicki, dziennikarz polonijny. Inny z laureatów, Chór Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, zauroczył obecnych wykonaniem wspaniale zaaranżowanych kolęd i pastorałek. Pierwsza gwiazdka w BWA pojawiła się w tym roku wyjątkowo szybko…

 

***

 

Otrzymali nagrody Starosty Pilskiego:

 

Towarzystwo Miłośników Łobżenicy - za integrację społeczności lokalnej, ochronę dziedzictwa kulturowego oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Małej Ojczyzny

Przed tygodniem Towarzystwo Miłośników Łobżenicy obchodziło 25 rocznicę powstania oraz 25-lecie miesięcznika „Panorama Łobżenicy”, którego jest wydawcą. Przez ćwierć wieku Towarzystwo inicjowało wiele działań z zakresu twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury. Wydało wiele publikacji o Łobżenicy. Ponadto promowało akcję „Chcemy obwodnicy dla Łobżenicy”, opracowało wzór strojów i gwary krajeńskiej, doprowadziło do powstania Izby Muzealnej, organizowało liczne konkursy tematyczne i podejmowało się wielu innych wartościowych działań.

Wiedzę o Towarzystwie można wzbogacić za pośrednictwem strony internetowej i profilu na portalu społecznościowym Facebook.

 

Marta Konek - za upowszechnianie tradycji regionu, działalność autorską, integrację społeczności lokalnej oraz promocję powiatu pilskiego

Autorka przewodników i monografii „Łobżenica – miasteczko na Krajnie”, „Przez lasy i jeziora”, „Łobżenickie obrazki”, „Ballada o naszej Krajnie”, „Naturalisko”. Twórczyni scenariuszy wielu przedstawień, dla dzieci i młodzieży, a także tekstów kabaretowych. Przez kilka lat prowadziła kabaret BOOM. Jest autorką wielu wierszy. W 2015 r. napisała „Legendę o Łobżenicy” dla dzieci, w ramach projektu Towarzystwa Miłośników Łobżenicy. To kobieta renesansu o wielu talentach i pasjach. Potrafi zarażać swymi pasjami innych oraz skutecznie zachęcać do kultywowania tradycji Krajny.

 

Józef Maciej Roślickiza osiągnięcia w działalności publicystycznej, dziennikarskiej oraz promocję powiatu pilskiego w kraju i za granicą

Dziennikarz, publicysta, autor publikacji książkowych. Sprawozdawca parlamentarny, honorowy prezes Stowarzyszenia „Służymy Innym” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, a także prezes Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Tworzenia i Rozwoju Ośrodka Zamiejscowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Józef Maciej Roślicki był uhonorowany wieloma nagrodami dziennikarskimi, m.in. „Diamentową Płytą”, jak również wyróżnieniami za działalność na rzecz Światowego Forum Mediów Polonijnych. Jego dewiza życiowa brzmi: „Jeżeli możesz coś pożytecznego zrobić dla innych – czyń to”.

 

Teatr tańca „Balans” - za działalność na rzecz lokalnej społeczności, upowszechnianie teatru, pasję i zaangażowanie w działalność artystyczną

Funkcjonuje od 1 kwietnia 2014 roku w Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile, w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tworzy go jedenaście pań, którym energia i temperament nie pozwoliły na bezczynną emeryturę. Rolę instruktorki, choreografa i reżysera pełni Danuta Kujawińska. Panie „balansują” pomiędzy baletem, sztuką a teatrem, pomiędzy muzyką klasyczną a współczesną, nawet hip- hopem, dla zróżnicowanej wiekowo publiczności: od juniora do seniora. Zespół bez wątpienia propaguje pozytywny wizerunek ludzi starszych.

 

Ujski Dom Kultury - za upowszechnianie dziedzictwa artystycznego i bogatą ofertę przedsięwzięć kulturalnych na rzecz lokalnej społeczności

Ujski Dom Kultury nieprzerwanie od czterdziestu lat organizuje kulturalne życie mieszkańców miasta i gminy Ujście. W tym czasie na scenie UDK wystąpiło wielu znanych artystów, a przez salę widowiskową przewinęły się tysiące widzów. Ujski Dom Kultury to również uroczystości państwowe, gminne, szkolne, a także konkursy i festiwale - na przykład organizowany co roku „Międzynarodowy Dzień Tańca”. W tym roku UDK obchodził czterdziestolecie istnienia.

 

Teresa Ciężka – Szpera - za całokształt działalności kulturalnej

Pełni funkcję dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej od 1998 roku, upowszechniając kulturę oraz inspirując młode talenty. W chwili objęcia stanowiska zastała samą bibliotekę. Od tego momentu zaczęła działania kulturalne na rzecz środowiska lokalnego. Z jej inicjatywy powstał teatr „Hak”, poprawiło się również wyposażenie i utrzymanie na wysokim poziomie biblioteki oraz jej filii. Jest inicjatorką wielu projektów realizowanych przez OUK w Wysokiej, m.in. „Wysockiego Festiwalu Rękodzielnictwa i Smaku”, „Biesiady Krajeńskiej” i „Wysockiego Biegu Ulicznego”.

 

Chór Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Pile - za osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki w środowisku lokalnym, w kraju i za granicą

Chór istnieje od sześciu lat. Tworzą go uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum Salezjańskiego w Pile. Celem działalności zespołu jest uświetnianie wszystkich uroczystości szkolnych, ale nie tylko. W latach 2015 i 2016 członkowie chóru gościli z koncertami na Riwierze Francuskiej. Działalność Chóru Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego z Piły jest bardzo widoczna w powiecie pilskim, ostatnio choćby podczas Narodowego Czytania i Święta Niepodległości. Chór stanowi niezwykły zespół ludzi – pasjonatów, miłośników muzyki chóralnej, którzy w godny i kunsztowny sposób promują ziemię pilską.

 

Wacław Kubski - za całokształt działalności w dziedzinie sztuk plastycznych i osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej

Wacław Kubski jest znanym i uznanym artystą plastykiem. Jest pomysłodawcą i realizatorem Konkursu Plastycznego ,,Salon Wielkopolski”, Ogólnopolskiego Biennale Plastyki Dąbrowa 2012 i Ogólnopolskiego Biennale Grodzisk Wielkopolski 2014. Jego dorobek twórczy jest ogromny - namalował kilka tysięcy obrazów. Uzyskał kilkanaście nagród w konkursach plastycznych. Z wykształcenia jest kapitanem pilotem w stanie spoczynku. W maju 2016 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Został nominowany do Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego za rok 2016. Wszelkie poczynania na rzecz plastyki, upowszechniania i ochrony dóbr kultury wykonuje społecznie. W swoim dorobku posiada liczne ordery i odznaczenia.

 

Małgorzata Nahajowska – Stadnik - za upowszechnianie kultury, promocję edukacji muzycznej, kultywowanie muzycznych pasji i aktywizację seniorów

Małgorzata Nahajowska - Stadnik udziela lekcji śpiewu oraz gry na instrumentach (gitara i organy) w Gminnym Ośrodku Kultury w Białośliwiu. Prowadzi chór „Złota Jesień” oraz zespoły „Trio” i „Tonika”. Z miłością i zaangażowaniem przekazuje wartości płynące z muzyki. Potrafi chronić jej dobro, kształtując w młodych ludziach ducha do kultywowania muzycznych pasji, a pozostałym mieszkańcom gminy pozwala otworzyć się na jej wrażliwość.

 

Zespół taneczny „Seniority” - za zamiłowanie do tańca i aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności oraz promocję powiatu pilskiego

Zespół taneczny „Seniority” został utworzony pierwszego lutego 2012 roku w Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile. Instruktorem i choreografem zespołu jest Joanna Kulak. Debiut zespołu nastąpił podczas Wojewódzkiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „PRE ARS”, zajmując tam pierwsze miejsce. Aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców miasta i okolic. Panie, dzięki czynnej postawie i zaangażowaniu w działalność artystyczną, zmieniają swoje nastawienie do życia.

 

Zapisz się na newsletter