Szkoły zawodowe to przyszłość współczesnej oświaty Powiatu Pilskiego

Data: 09-12-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Szkoły zawodowe to przyszłość współczesnej oświaty Powiatu Pilskiego

Blisko 5 tysięcy uczniów, rodziców i nauczycieli uczestniczy w „Festiwalu zawodów – wybierz przyszłość, wybierz zawód”, który w dniach 5-9 grudnia odbywa się w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Pilskiego. Festiwal zorganizowany został w ramach „Europejskiego tygodnia umiejętności zawodowych - Odkryj swój talent”, który ma na celu promowanie kształcenia zawodowego nastawionego na zdobywanie specjalistycznych umiejętności i zawodów.



W ramach Festiwalu w szkołach i placówkach odbywały się m.in. drzwi otwarte oraz konkursy tematyczne i warsztaty dla gimnazjalistów. Uczniowie mieli też możliwość skorzystania z drzwi otwartych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Niezwykle ważnym elementem były także wycieczki zawodoznawcze, spotkania z przedstawicielami różnych firm i instytucji oraz wizyty w zakładach pracy.

- Staraliśmy się przedstawić w innej formie niż dotychczas cały wachlarz kierunków, który będziemy oferować absolwentom gimnazjów w przyszłym roku. Kiedy uczeń bezpośrednio może zapoznać się z zawodem czy poznać przysłowiowe mury szkoły wtedy nie będzie czuł się w niej obcy. Festiwal jest efektem naszej współpracy na poziomie szkół ponadgimnazjalnych nie tylko z gimnazjami, ale również z uczelniami wyższymi. A wszystko to robimy dla pracodawców, którzy są z nami w charakterze partnerów, ale również i recenzentów naszych działań. Jestem pewien, że już niebawem będą wspaniałe efekty tej współpracy – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Wraz z uczniami z Gimnazjum w Osieku nad Notecią uczestniczyłam w różnych wydarzeniach organizowanych w szkołach ponadgimnazjalnych i bardzo się cieszę, że Powiat Pilski przystąpił do Europejskiego tygodnia umiejętności zawodowych. Emocje uczniów jakie widziałam podczas wizyty w warsztacie pracy mechatronika czy mechanika samochodowego świadczą o tym, że to jest to, co może zachęcić do nauki zawodów. Im więcej takich wydarzeń w powiecie pilskim, tym więcej dzieci przyjdzie do naszych szkół zamiast szukać ich poza granicami naszego powiatu – mówi Iwona Schulz, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią, radna Rady Powiatu w Pile.

Przyszłości kształcenia zawodowego oraz wyzwaniom jakie stawia planowana reforma w tym zakresie poświęcona została też konferencja „Wybierz przyszłość – wybierz zawód”, która odbyła się 8 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Pile.

- Zorganizowaliśmy tę konferencję z myślą o nauczycielach przedmiotów zawodowych, po to by poszerzyć ich wiedzę na temat planowanych zmian w kształceniu zawodowym i różnym jego obliczom. W konferencji udział wzięli również przedstawiciele uczelni wyższych, a także pracodawcy ponieważ chcieliśmy poznać ich oczekiwania wobec wyzwań jak stawia reforma - mówi Piotr Halama, dyrektor ZSP nr 2 w Pile.

- Czekamy z utęsknieniem na zmiany w szkolnictwie zawodowym, ponieważ brakuje nam dobrych fachowców. Szkoły muszą wreszcie kształcić w kierunkach zawodowych, a my jako pracodawcy musimy zapewnić uczniom warsztat pracy, tak aby mając praktyki u nas, mogli od środka poznać specyfikę pracy i być później dobrymi pracownikami. Szkoły zawodowe są rozwiązaniem tego problemu – mówi Grażyna Sobieraj, prezes firmy „Grapil” w Pile.

- Cieszę się, że idea szkół zawodowych będzie kontynuowana. System powinien pozwolić na wykształcenie dobrze wykwalifikowanego, kompetentnego pracownika umiejącego pracować samodzielnie jak również w zespole. Ten projekt pokazuje pewną drogę, i moim zdaniem, najlepsze jest właśnie kształcenie od szkoły zawodowej do technikum. Taki uczeń będzie później idealnym mistrzem i doskonałym kandydatem na studia zawodowe wpisujące się w model studiów dualnych w symbiozie uczelni i pracodawcy – mówi prof. Donat Mierzejewski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

- Festiwal zawodów pokazał dobitnie, że żadna szkoła nie może istnieć sama dla siebie, że musimy otwierać się na pracodawców, i że musimy współdziałać z wyższymi uczelniami. Teraz przed nami nowe wyzwania i reforma kształcenia zawodowego, ale gdy patrzę na przyjaciół oświaty w powiecie pilskim – na pana rektora, pana starostę i pracodawców – to myślę, że wszystkie trudności uda nam się pokonać – mówi Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski, zapowiada, że podobne przedsięwzięcia będą organizowane w szkołach i placówkach oświatowych Powiatu Pilskiego w również w przyszłości.

Zapisz się na newsletter