W trosce o środowisko

Data: 13-12-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W trosce o środowisko

- Ponad 90 procent energii wytwarzanej w Polsce pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. Takie proporcje szkodzą środowisku, sprzyjając wydzielaniu nadmiernej ilości gazów cieplarnianych. Tymczasem energia zielona może być równie wydajna i jest w stanie zapewnić wiele miejsc pracy – to tylko jedna z przesłanek uzasadniających potrzebę kontynuacji projektu „Dobry klimat dla powiatów”, które podczas konferencji prasowej w Starostwie przedstawił dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.

Wtorkowa konferencja była wstępem do przeprowadzonej następnego dnia debaty klimatycznej, współorganizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa pilskiego Starostwa. Spotkanie otworzył Starosta Mirosław Mantaj, który powiedział, że wiele instytucji w powiecie stara się dbać o ekologię, choćby przez inwestycje termomodernizacyjne, otwieranie biogazowi, spalarni odpadów, czy montaż solarów, a samorząd stara się te przedsięwzięcia wspierać. – Wciąż mamy wiele do zrobienia, bo nigdy nie jest tak, żeby wszystko było wzorcowe. Przed nami wiele pracy. Nowa strategia finansowania, przygotowywana przez Unię Europejską na lata 2014-2020 będzie nastawiona na wspieranie działań sprzyjających zmniejszaniu wydzielania szkodliwych dla środowiska gazów. To również szansa dla naszego powiatu i regionu – mówił Starosta.

W debacie uczestniczyło kilkudziesięciu przedsiębiorców, samorządowców i liderów społecznych inicjatyw. Podobne spotkania odbywają się na terenie całego kraju. W programie „Dobry klimat dla powiatów” uczestniczy 114 jednostek samorządowych