Holenderki o bezpiecznych migracjach zarobkowych

Data: 24-11-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Holenderki o bezpiecznych migracjach zarobkowych

Na zaproszenie szefa pilskiej Policji, mł. insp. Piotra Skrzypkowiaka, gościły w Pile policjantki z Holandii oraz holenderska ekspert organizacji „FairWork”. Wszystkie zawodowo trudnią się problematyką handlu ludźmi, w tym wyzyskiem i współczesnym niewolnictwem. Celem wizyty było wygłoszenie prelekcji na temat bezpieczeństwa związanego z migracja zarobkową. W spotkaniu wzięło udział około 450 osób. Większość wypełnionej niemal w komplecie, należącej do PWSZ w Pile Auditorium Maximum, stanowili uczniowie szkół średnich i studenci. Przedsięwzięcie objął honorowym patronatem Eligiusz Komarowski, starosta pilski, którego tego dnia reprezentował Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu.



 

Z zagranicy przyjechały: policjantka polskiego pochodzenia, zajmująca się problemami polskich migrantów zarobkowych w Holandii - Irena de Ruig, holenderska funkcjonariuszka z Wydziału Przestępczości Migracyjnej i Handlu Ludźmi z garnizonu Haaglandem - Sietska Johannes oraz ekspert pozarządowej organizacji „FairWork” - Hanna Mongard. Komendę Główną Policji reprezentowała podkom. Katarzyna Świątek z Biura Prewencji, opiekun programu.

Problemy handlu ludźmi, w tym wyzysku, występują wszędzie. Te polsko-holenderskie działania realizowane są w ramach projektu o nazwie „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii”, który adresowany jest zwłaszcza do uczniów ostatnich klas szkół średnich, studentów, bezrobotnych, a także do wszystkich innych osób, które myślą o podjęciu pracy zarobkowej za granicą. W prelekcjach wzięli także udział pilscy radni, pedagodzy, reprezentanci Powiatowego Urzędu Pracy i policjanci.

Holenderki uświadomiły obecnym ,co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do ich ojczyzny. Przybliżyły podstawowe przepisy obowiązującego tam prawa pracy, ostrzegły o niebezpieczeństwach zagrażających osobom podejmującym pracę zarobkową w sferze płacy, zakwaterowania czy też warunków. Na koniec poinformowały, gdzie należy zwrócić się po pomoc, na jakie wsparcie można liczyć oraz zaznajomiły z procedurami stosowanymi w policji holenderskiej w celu ochrony ofiar handlu ludźmi.

- To niezwykle ważny temat. Z pewnością bardzo aktualny i godny uwagi. Migracja zarobkowa wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami i to nie tylko w Holandii. Myślę, że poniedziałkowe spotkanie pomoże wielu młodym ludziom mądrze organizować zagraniczne wyjazdy  – powiedział po konferencji Przemysław Pochylski.    

Zapisz się na newsletter