Przygotowania do jubileuszu trwały wiele miesięcy. – To był olbrzymi wysiłek organizacyjny, trochę jak praca u podstaw. Praca nam nieobca, bo przecież patron szkoły, Hipolit Cegielski, był jej wielkim orędownikiem. Tym sposobem „weszliśmy w jego buty”. Ale było warto – przyznaje Jacek Sikorski, obecny dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile (pracę na stanowisku podjął we wrześniu 2014 roku). I dodaje: - Nie tylko mi zależało, aby na uroczystości z okazji 70-lecia pilskiego „Mechanika” pojawili się emerytowani nauczyciele, absolwenci oraz liczne grono przyjaciół szkoły. Chcemy dziś wspólnie przeżyć podróż w czasie, a po uroczystej akademii świętować w mniejszym gronie podczas spotkań klasowych.
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Hipolita Cegielskiego jest bardzo uznaną marką. To znak rozpoznawczy nie tylko w Pile i powiecie, ale w całej północnej Wielkopolsce. Życzę kolejnych wspaniałych dziesiątek lat. Niech dla każdego, kto posmakuje nauki w „Mechaniku”, czas w nim spędzony będzie niezapomniany i radosny. Jednocześnie wyrazy uznania należą się dyrektorowi Jackowi Sikorskiemu za dobre prowadzenie szkoły i tak okazale zorganizowane obchody – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Uroczystości z okazji 70-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Pile rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Na galowy koncert goście przenieśli się do Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, a później spotkali się w węższym gronie, podczas spotkań z rówieśnikami.
Początki szkoły pamięta już niewielu. Jak głoszą źródła, nauka w Publicznej Średniej Szkole Zawodowej nr 1 w Pile rozpoczęła się w budynku przy ulicy Teatralnej 1 wraz z początkiem września 1946 roku. Pięć lat później szkołę połączono z warsztatami, mieszczącymi się przy ulicy Kossaka 150. Nowe obiekty, w których „Mechanik” funkcjonuje do dziś, zaczęły powstawać na przełomie 1968 i 1969 roku. Nazwa „Zespół Szkół Mechanicznych” pojawiła się dwa lata później. W roku szkolnym 1982/1983 przekształcono ją na Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Pierwszego września 2001 roku placówka otrzymała obecną nazwę: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Po czterech latach jego patronem został Hipolit Cegielski, żyjący w XIX wieku patriota, wielkopolski społecznik i przemysłowiec.