Sztafety na inaugurację

Data: 01-10-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Sztafety na inaugurację

Powiatowa Inauguracja Olimpiady Dzieci i Młodzieży jest znaczącym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu. Za nami osiemnasta edycja imprezy rozpoczynającej cykl zawodów dla uczniów placówek oświatowych z powiatu pilskiego.

W Olimpiadzie wezmą udział szkoły ze wszystkich dziewięciu gmin. Szacuję, że łącznie w trwającym roku szkolnym wystartuje blisko 9 tysięcy dzieci – informuje Renata Wolska z Nadnoteckiego Szkolnego Związku Sportowego w Pile, który czuwa nad sprawnym przebiegiem imprez. Najwięcej uczestników podczas jednych zawodów, bo aż sześciuset, bierze udział w sztafetowych biegach przełajowych. Bardzo dużą popularnością cieszą się też inne zawody lekkoatletyczne. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie etapy, łącznie z eliminacjami, najbardziej lubiane są turnieje piłki nożnej i – co ciekawe – unihokeja.

Piątkowa uroczystość odbyła się na osiedlu Górnym w Pile, przy obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji. Otwarcia Olimpiady (wkraczającej właśnie w dorosłość) dokonał Eligiusz Komarowski, starosta pilski, który powiedział: - Życzę, aby nowy rok szkolny w powiecie przyniósł uczniom wiele satysfakcji ze sportowych osiągnięć. Cieszę się, że tak liczne grono dzieci i młodzieży lubi ruch. Sport kształtuje charakter i pomaga walczyć z własnymi słabościami. W przyszłości, chociażby w życiu zawodowym, pozwoli wam łatwiej przezwyciężać trudy dnia codziennego. Staniecie się silniejsi i bardziej pewni siebie.

Podczas uroczystości odbyło się też wręczenie nagród za współzawodnictwo w poprzedniej edycji Olimpiady. Poznajmy zwycięzców:

- szkoły podstawowe – 1. Szkoła Podstawowa nr 2 w Pile, 2. Szkoła Podstawowa nr 7 w Pile, 3. Szkoła Podstawowa nr 4 w Pile;

- gimnazja – 1. Zespół Szkół nr 2 w Pile, 2. Zespół Szkół nr 3 w Pile, 3. Gimnazjum nr 4 w Pile;

- szkoły ponadgimnazjalne (dziewczęta) – 1. Zespół Szkół im. S. Staszica w Pile, 2. I Liceum Ogólnokształcące w Pile, 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile;

- szkoły ponadgimnazjalne (chłopcy) – 1. Zespół Szkół im. S. Staszica w Pile, 2. Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile.

Wyróżnienia dla najbardziej usportowionych szkół spoza Piły: Szkoła Podstawowa w Białośliwiu, Gimnazjum w Wyrzysku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku.

Nagrody dla triumfatorów ufundował Powiat Pilski.

Pamiątkowe medale za Zasługi dla Sportu Szkolnego w Powiecie Pilskim otrzymało siedmioro nauczycieli: Dorota Bryndza, Halina Kowalska, Mariola Wysocka, Dariusz Jańczak, Ryszard Olszewski, Tomasz Pochylski, Janusz Wójcik.

Dodatkowo Zarząd Nadnoteckiego Szkolnego Związku Sportowego w Pile, na czele z przewodniczącym Markiem Święszkowskim, wręczył podziękowania za wspieranie działalności Związku staroście pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu i prezydentowi Piły Piotrowi Głowskiemu.

To część oficjalna. Po jej zakończeniu nadszedł czas na mistrzostwa powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Do zawodów zgłosiło się piętnaście podstawówek (dystans do przebiegnięcia: 8 x 800 metrów), czternaście gimnazjów (8 x 800 m – dziewczęta, 8 x 1000 m – chłopcy) i dziesięć szkół średnich (dystans identyczny jak w przypadku szkół gimnazjalnych).

Wyniki zawodów prezentują się następująco:

• dziewczęta ze szkół podstawowych: 1. SP nr 7 w Pile, 2. ZS nr 2 w Pile, 3. SP nr 4 w Pile,

• chłopcy ze szkół podstawowych: 1. ZS nr 2 w Pile, 2. SP nr 4 w Pile, 3. SP nr 2 w Pile,

• dziewczęta ze szkół gimnazjalnych: 1. Gimnazjum nr 5 w Pile, 2. Gimnazjum nr 4 w Pile, 3. Gimnazjum w Łobżenicy,

• chłopcy ze szkół gimnazjalnych: 1. ZS nr 2 w Pile, 2. Gimnazjum nr 4 w Pile, 3. Gimnazjum w Łobżenicy,

• dziewczęta ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. ZSP nr 2 w Pile, 2. I LO w Pile, 3. ZS im. S. Staszica w Pile,

• chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych: 1. ZS im. S. Staszica w Pile, 2. I LO w Pile, 3. LOTS w Pile.

Dwie najlepsze drużyny w każdej kategorii zapewniły sobie udział w zaplanowanych na 11 października mistrzostwach województwa wielkopolskiego. Impreza odbędzie się w Poznaniu.