Pierwszemu Prezydentowi Piły

Data: 06-12-2012    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pierwszemu Prezydentowi Piły

Był nie tylko pierwszym włodarzem miasta po wojnie, ale również aktywnym uczestnikiem powstań: wielkopolskiego i śląskiego. Zanim trafił do Piły, pełnił funkcję Burmistrza Miasta Mikstat w południowej Wielkopolsce, z kolei w czasie wojny pracował w konspiracji, współdziałając z Tajną Organizacją Wojskową, Związkiem Walki Zbrojnej a później z Armią Krajową. Bogata działalność patriotyczna nie została zaakceptowana przez działaczy Polskiej Partii Robotniczej. W rezultacie urząd Prezydenta Piły piastował jedynie dwa lata, a przez kolejnych jedenaście był regularnie prześladowany. Polska Ludowa traktowała go jak wroga.

Franciszek Toboła, bo o nim mowa, był Prezydentem Piły od 31 października 1945 roku do 31 maja 1947 roku. Wczoraj, w holu Urzędu Miasta, w obecności władz samorządowych i licznie zgromadzonej rodziny, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej jednemu z bohaterów powojennej Piły. O uhonorowanie Franciszka Toboły wnioskowali członkowie pilskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Teraz możemy być pewni, że historia życia Wielkiego Pilanina nie zostanie zapomniana.