3 września w całej Polsce odbyła się akcja Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza pod patronatem Pary Prezydenckiej. Do akcji włączył się także Powiat Pilski wspólnie z parafią Świętej Rodziny w Pile.
Starosta Pilski Eligiusz Komarowski z proboszczem parafii Świętej Rodziny ks. Zbigniewem Hulem zaprosili do wspólnego czytania mieszkańców Piły i powiatu pilskiego. Jak się okazało z zaproszenia skorzystało bardzo wielu pilan. Scenerię pięknego wnętrza kościoła Świętej Rodziny specjalnie na Narodowe Czytanie uzupełniły elementy nawiązujące do 1050. rocznicy chrztu Polski, w tym reprodukcja obrazu Jana Matejki „Chrzest Polski”, flaga narodowa i świeca jubileuszowa.
- Wracamy dzisiaj do początku naszego państwa. Do początku naszej państwowości – mówił ks. proboszcz Zbigniew Hul. - Ale „Quo vadis” to także jest początek. Nie byłoby chrztu Polski bez tego początku, który jest opisany w „Quo vadis”. To wielkie dzieło mówi nam, że Bóg jest w każdym z nas. I pośród nas. Niech tak będzie zawsze.
- Jest to wspaniała chwila, w której jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami, że mieliśmy takich mistrzów, którzy stworzyli tak wspaniale dzieła – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. - To chwila, w której rozpiera nas duma, że żyjemy w tym, a nie w innym kraju.
Do roli lektorów starosta pilski Eligiusz Komarowski i ksiądz proboszcz Zbigniew Hul zaprosili parlamentarzystów, samorządowców, przedsiębiorców, dyrektorów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorów placówek kultury i przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Każdy, otrzymał wybrany fragment ostatniego rozdziału, przygotowanej przez krytyka literackiego, literaturoznawcę i eseistę Tomasz Burka, adaptacji „Quo vadis”. Lektorzy mieli też wyznaczoną kolejność, w taki sposób, że czytane fragmenty stanowiły jedną całość.
„Quo vadis” czytali: starosta pilski Eligiusz Komarowski, ks. Zbigniew Hul, posłowie – Błażej Parda, Krzysztof Paszyk, Grzegorz Piechowiak, Marcin Porzucek, radny Rady Miasta Piły Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta Piły i dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Współpracy Samorządowej w Starostwie Powiatowym Przemysław Gawroński, przedsiębiorca i księgarz Jan Lus, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile Urszula Mrall oraz uczennica tej szkoły Weronika Drop, nauczycielka w I LO im. Marii Skłodowskiej Curie w Pile Bożena Zajączkowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Pile Donata Orzełek, przedstawicielka UTW w Pile Bogumiła Cybulska i dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pie Joanna Wyrwa-Krzyżańska.
Z zaproszenia do wspólnego czytania skorzystał także prezydent Piły Piotr Głowski, który wraz z małżonką, postanowił przeczytać – nie urywek wyznaczony w scenariuszu - a własny, ulubiony fragment powieści mówiący o sile miłości Ligii i Winicjusza.
Wszyscy uczestnicy spotkania, mając do dyspozycji wybrany rozdział powieści mogli śledzić tekst i lepiej skupić się na jego przekazie. Oprócz tego każdy otrzymał też okolicznościową plakietkę. Dodatkowo była możliwość ostemplowania własnych wydań „Quo vadis” okolicznościową pieczęcią akcji z Kancelarii Prezydenta RP.
Uroczystość uświetnił wspaniałym występem Chór Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile pod dyrekcją Karoliny Pettke. Akompaniował mu Damian Czaja. Chór wykonał: „Chór pielgrzymów” w adaptacji ks. Jerzego Szymika, „Nawróćmy się” z repertuaru zespołu Guadalupe oraz owacyjnie przyjętą pieśń Piotra Rubika ze słowami Zbigniewa Książka „Co ma przeminąć, to przeminie”.
W podziękowaniu za udział w Narodowym Czytaniu wszyscy lektorzy otrzymali okolicznościowe certyfikaty, a ksiądz proboszcz - komplet dzieł Henryka Sienkiewicza na potrzeby biblioteki parafialnej.
- Dziękuję wszystkim za to podniosłe spotkanie – lektorom, którzy bardzo dobrze się przygotowali, chórowi, księdzu proboszczowi oraz tym wszystkim, którzy zechcieli być wspólnie z nami – mówił na zakończenie starosta Eligiusz Komarowski. – Takie właśnie chwile pokazują nam, że jesteśmy jedną, solidarną wspólnotą.
Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 r. - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w całym kraju czytana była „Lalka” Bolesława Prusa.
A kolejne Narodowe Czytanie już za rok – w pierwszą sobotę września.