Wieniec z powiatu pilskiego przygotowany przez mieszkańców miejscowości Czajcze w gminie Wysoka, wygrał konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” podczas dożynek wojewódzkich w Liskowie w powiecie kaliskim.
W niedzielę 28 września odbyły się XVIII Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolski, organizowane przez: marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniak oraz biskupa kaliskiego ks. Edwarda Janiaka, starostę kaliskiego i wójta gminy Lisków. Udział w nich wzięła również reprezentacja powiatu pilskiego: członek zarządu Przemysław Pochylski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Sobieszczyk oraz mieszkańcy wsi Czajcze, którzy przywieźli na dożynki swój wieniec. 21 sierpnia wieniec ten - reprezentując gminę Wysoka - zdobył pierwsze miejsce na dożynkach powiatowych w Brzostowie. Na dożynkach wojewódzkich również został uznany za najładniejszy.
- Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nasz wieniec został uznany za najładniejszy w województwie, ponieważ konkurencja była duża i było wiele bardzo ładnych wieńców - mówi Stanisław Mrotek, sołtys wsi Czajcze. – Komisja, która oceniała wieńce bardzo profesjonalnie podeszła do tego zadania i o naszym zwycięstwie zadecydowało to, że wieniec był nie tylko ładny, ale wykonany dobrze technicznie i zgodnie ze sztuką. Cieszy nas bardzo taka ocena.
- To ogromny zaszczyt dla powiatu pilskiego, że na tak dużej i prestiżowej imprezie wygrał wieniec wykonany przez naszych mieszkańców – mówi Przemysław Pochylski, członek zarządu. – Gratuluję wszystkim mieszkańcom wsi Czajcze, zaangażowanym w przygotowanie tego przepięknego wieńca. Osobiście pogratulowałem też sołtysowi panu Stanisławowi Mrotkowi oraz przesympatycznej delegacji, która była z wieńcem na dożynkach wojewódzkich.
Wieniec przez blisko miesiąc przygotowywały gospodynie – rolniczki ze wsi Czajcze.
- Jest to efekt pracy zespołowej kilkunastu osób z naszej wsi – dodaje Stanisław Mrotek. – Prócz samego stelażu, który wykonał dla nas kowal Jacek Czynke z synem, zbierane były najładniejsze kłosy, następnie należało je odpowiednio posegregować, przygotować, a następnie zapleść. Tym ostatnim etapem zajmowały się cztery panie, które mają największe doświadczenie.
- Wieńce dożynkowe to dziś prawdziwe dzieła sztuki ludowej, a ich przygotowanie wymaga współpracy i zaangażowania wielu osób – mówi Roman Sobieszczyk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile. - Im lepiej ta współpraca się układa, tym lepsze są jej efekty. Mieszkańcy Czajcza udowodnili, że potrafią znakomicie wspólnie działać, czego im serdecznie gratuluję. To ich wspólny sukces.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy w województwie na podium uplasowały się jeszcze dwa wieńce z północnej Wielkopolski – II miejsce zajął powiat złotowski, a III - czarnkowsko-trzcianecki.
Gratulujemy!