21 sierpnia w Brzostowie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Było to piękne święto rolniczego trudu oraz wszystkich innych związanych z rolnictwem: sadowników, ogrodników, działkowców i pszczelarzy, a także związków i organizacji działających na rzecz rolnictwa.
Uroczystości dożynkowe zainaugurowała msza święta w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Błażej Kownacki. Przed kościołem zostały poświęcone wieńce dożynkowe i chleby symbolizujące owoc pracy wszystkich pracujących na roli.
- Dziękuję Wam drodzy rolnicy za pracę i służbę, za żywienie świata - mówił ks. Błażej Kownacki. – Ten chleb symbolizuje wszystko to co najcenniejsze mamy od Boga, jest darem, który należy szanować, i którym należy się dzielić z innymi.
Po mszy wszyscy udali się do Brzostowa, które było centralnym miejscem dożynkowych uroczystości. Tutaj uformował się korowód dożynkowy, który przejechał przez wieś. W korowodzie nie zabrakło bryczek ze starostami Dożynek i ich gospodarzami oraz ciągników i maszyn rolniczych, specjalnie przygotowanych na to wyjątkowe wydarzenie.
Oficjalna część Dożynek odbyła się na boisku w Brzostowie. Tutaj wszystkich zgromadzonych gości powitali - wójt Małgorzata Włodarczyk i starosta Eligiusz Komarowski. Na uroczystość licznie przybyli najważniejsi tego dnia - rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze ale również pilscy działkowcy, dla których Dożynki stanowiły także okazję do wspólnego świętowania i integracji. Byli również członkowie zarządu - wicestarosta Stefan Piechocki oraz Przemysław Pochylski i Jerzy Wiesiołek. Nie zabrakło też przedstawicieli gminnych władz samorządowych – obecni byli wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu pilskiego. Zabrakło natomiast prezydenta Piły. Obecni byli radni Rady Powiatu w Pile, przewodniczący rad gmin i radni oraz radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jan Marek Pikulik, jako jedyny radny wojewódzki. Byli też parlamentarzyści ziemi pilskiej: Marcin Porzucek, Krzysztof Paszyk, Błażej Parda i Grzegorz Piechowiak. Nie zabrakło też dyrektorów i kierowników urzędów administracji publicznej, w tym jednostek powiatowych, a także służb i inspekcji.
Starostowie Dożynek*: Jolanta Matuszewska z Brzostowa, Marek Dorsz z Miasteczka Krajeńskiego, Joanna Szafranek z Grabówna i Jerzy Kozik z Brzostowa, zgodnie z tradycją, przekazali gospodarzom bochenki chleba - symbolizujące owoc pracy rolników.
- Serdecznie dziękujemy za dorodne bochny chleba, które będziemy mogli spożywać dzięki trudowi Waszej pracy. Obiecujemy, że podzielimy ten chleb sprawiedliwie – tak, aby nikomu go nie zabrakło – mówi gospodarze Dożynek Powiatowo-Gminnych.
Chleb został podzielony wśród obecnych na uroczystości gości, a następnie gospodarze Dożynek zwrócili się do zgromadzonych gości.
- To dla mnie ogromny zaszczyt móc spotkać się z Państwem w tak zacnym gronie, żeby cieszyć się z efektów bardzo wyczerpującej, ale i przynoszącej wiele satysfakcji pracy na roli – mówił do zebranych starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Podziwiam Państwa zaangażowanie, troskę o wspólne dobro. Tym wspólnym dobrem jest chleb, do którego mamy dostęp dzięki Waszej ciężkiej pracy, bo żaden rolnik nie produkuje żywności wyłącznie z myślą o sobie. Rolnictwo to profesja wymagająca altruizmu i wielkiego poświęcenia. Dlatego taki dzień jak ten, kiedy stajemy w jednym rzędzie z Wami, Szanowni Rolnicy – bohaterowie Święta Plonów - to symboliczny, ale bardzo szczery ukłon w Waszą stronę. Dziękuję za to, że powiat pilski zawsze może na Was liczyć! Wasze gospodarstwa to nasz wspólny skarb, źródło naszej siły i nadziei na lepszą przyszłość.
- Dożynki są Waszym świętem, bo chleb, który możemy spożywać dzięki pracy Waszych rąk staje się Bożym darem i owocem – mówiła wójt Małgorzata Włodarczyk. - Chleb, który przyciąga człowieka do siebie. Bo łamiąc się i dzieląc kromką chleba wychodzimy naprzeciw siebie, zbliżamy się do siebie nawzajem, otwieramy się na drugiego człowieka. Życzę Wam, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. W imieniu wszystkich dziękuję za Wasz wielki trud, za dobrą pracę i za jakże godną postawę mimo wielu trudności i problemów.
Powiatowe Święto Plonów było także okazją do wręczenia okolicznościowych odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Z upoważnienia ministra rolnictwa i rozwoju wsi wręczał je wicestarosta pilski Stefan Piechocki. Odznaczenia otrzymali: Edmund Fonferek (gmina Wysoka), Ryszard Hylla (gmina Białośliwie), Sławomir Mrotek (gmina Wyrzysk), Grzegorz Sroka (gmina Ujście), Jacek Szafranek (gmina Miasteczko Krajeńskie), Leszek Tyszkiewicz (gmina Łobżenica) i Gospodarstwo Ogrodniczo-Rolne Zbigniewa i Barbary Ciepłuch (gmina Szydłowo).
Wręczone zostały również wyróżnienia Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Otrzymali je: przewodnicząca Powiatowej Rady Kobiet KGW i ZRKiOR Ewa Pawlaczyk, wicestarosta pilski Stefan Piechocki i Ryszard Nawrot, działacz kółek rolniczych w gminie Ujście. Wyróżnienia wręczali: Julina Graś, wiceprezes Regionalnego ZRKiOR oraz Andrzej Gryczka, prezes Powiatowego ZRKiOR.
- Jako samorządowiec i jako rolnik czuję najlepiej potrzebę wspierania działalności organizacji rolniczych i doceniania tych ludzi, którzy są z nimi związani – mówił Stefan Piechocki, wicestarosta pilski. – Wokół kółek rolniczych i kół gospodyń wiejskich skupia się często życie lokalnej społeczności, to one integrują mieszkańców, inicjują wiele przedsięwzięć i kultywują tradycję w środowiskach wiejskich. Za to im dzisiaj dziękuję.
Przy okazji Dożynek rozstrzygnięte zostały też konkursy na najpiękniejsze wieńce dożynkowe gminy Miasteczko Krajeńskie i powiatu pilskiego oraz na najpiękniejszy ogród w gminie Miasteczko Krajeńskie. Wieńce dożynkowe oceniała komisja pod przewodnictwem Agnieszki Mrotek, radnej Rady Powiatu w Pile, przewodniczącej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Ponadto znaleźli się w niej: Ziemowit Niedźwiecki, dyrektor Muzeum Okręgowego w Pile; Beata Górecka, przewodnicząca Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej; Izabela Saturska z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Roman Jasiński z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie, reprezentujący Gminę Miasteczko Krajeńskie.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy gminy Miasteczko Krajeńskie pierwsze miejsce zdobył wieniec z Brzostowa (który reprezentował gminę w konkursie wieńców powiatowych). Kolejne miejsca zdobyli: II miejsce – Grabionna, III miejsce – Arentowo, IV miejsce – Miasteczko Huby, V miejsce – Grabówno, VI miejsce – Miasteczko Krajeńskie. Wieniec ZS CKR został uhonorowany pierwszym miejscem w kategorii wieńców niesołeckich.
W konkursie na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy oceniano wieńce reprezentujące wszystkie gminy powiatu i miasta Piły, który został przygotowany przez prężnie działającą tu społeczność działkowców. Komisja pierwsze miejsce przyznała wieńcowi z gminy Wysoka, i to on będzie reprezentował powiat pilski na dożynkach wojewódzkich. II miejsce zajął wieniec przygotowany przez gminę Łobżenica, a III miejsce - gminę Miasteczko Krajeńskie. Kolejne miejsca zdobyli: IV miejsce – gmina Szydłowo, V miejsce – gmina Wyrzysk, VI miejsce – gmina Białośliwie, VII miejsce – gmina Ujście, VIII miejsce – gmina Kaczory i IX miejsce – miasto Piła.
Podczas Dożynek wręczone zostały też nagrody w konkursie na najpiękniejszy ogród w gminie Miasteczko Krajeńskie. Komisja w składzie: Monika Rożek (przewodnicząca), Beata Kiernikowska, Justyna Rzelek przyznała równorzędne dwa pierwsze miejsca. Zdobyły je: Jolanta Osowska z Miasteczka Krajeńskiego i Mirosława Dernoga z Miasteczka-Huby. Ponadto przyznano pięć wyróżnień, które otrzymały: Karolina Sawczyszyn z Grabionnej, Kamila Urbańska z Okalińca, Urszula Jagodzińska z Miasteczka Krajeńskiego, oraz Marianna Binkowska z Grabionnej i Barbara Pływaczyk również z Grabionnej.
Dla gości wystąpił Zespół Ludowy „Marynia” z Wronek, a wieczorem odbyła się zabawa ludowa z Zespołem „Koral”.
Dziękujemy za Waszą obecność!
*Starostowie Dożynek
Jolanta Matuszewska i Marek Dorsz – Starostowie Dożynek Gminnych
Jolanta Matuszewska razem z mężem prowadzi gospodarstwo we wsi Brzostowo. Powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi 21 ha. Państwo Matuszewscy prowadzą gospodarstwo wielokierunkowe. Zajmują się hodowlą bydła mlecznego, trzody chlewnej oraz produkcją roślinną. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone jest w nowoczesny sprzęt rolniczy. W latach ubiegłych Państwo Matuszewscy z powodzeniem korzystali z funduszy unijnych. Wychowują dwoje dzieci: córkę Izę i syna Jasia.
Marek Dorsz wspólnie z żoną Karoliną prowadzi gospodarstwo sadownicze we wsi Miasteczko Krajeńskie. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 13 ha, z czego 10 ha zostało obsadzone drzewami owocowymi czereśni. Poza tym zajmują się hodowlą ślimaka jadalnego, którego roczna sprzedaż wynosi około 2,5 tony. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada specjalistyczny sprzęt do prowadzenia sadu oraz przechowalnię do owoców o pojemności 12 ton. Z powodzeniem korzystali z funduszy unijnych. Państwo Doroszowie wychowują dwoje dzieci: córkę Zosię i syna Gustawa.
Joanna Szafranek i Jerzy Kozik – Starostowie Dożynek Powiatowych
Joanna Szafranek razem z mężem Jackiem prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne we wsi Grabówno, poza tym pracuje zawodowo. Powierzchnia gospodarstwa wynosi ponad 32 ha. Gospodarstwo jest wielokierunkowe: produkcja trzody chlewnej, produkcja roślinna oraz sadownicza. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy. Państwo Szafrankowie korzystali z funduszu przedakcesyjnego SAPARD, dzięki któremu udało im się zakupić nowoczesny sprzęt.
Jerzy Kozik wspólnie z żoną Marią prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Brzostowo, powierzchnia gospodarstwa wynosi 38 ha. Poza sadownictwem zajmują się produkcją roślinną i uprawą ziemniaków. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy, jak również w specjalistyczną bazę przechowalniczą z chłodnią o pojemności 200 ton. Również korzystali z dofinansowania unijnego. Wychowali troje dzieci, dwie córki i syna. Od marca tego roku są szczęśliwymi dziadkami.