Do Tarnowa po nowej nawierzchni

Data: 18-08-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Do Tarnowa po nowej nawierzchni

Dziś Powiat Pilski oddał do użytku zmodernizowaną drogę powiatową Stara Łubianka - Tarnowo w gminie Szydłowo. Łączna długość wyremontowanego odcinka to blisko 5 kilometrów a wartość inwestycji to ponad 930 tysięcy złotych, z czego 350 tys. stanowiło dofinansowanie z budżetu gminy Szydłowo. A to dopiero początek inwestycji na drogach powiatowych w gminie Szydłowo w bieżącym roku.

- Jest to nasza druga – po modernizacji drogi na Płotki w Pile - sztandarowa inwestycja drogowa w bieżącym roku – mówi Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.Jest to inwestycja wspólna naszego powiatu oraz gminy Szydłowo, za co chciałbym bardzo podziękować panu wójtowi a także naszym radym powiatowym, członkom Zarządu Powiatu z gminy Szydłowo – Jerzemu Wiesiołkowi i Mirosławowi Pierko, dla których ta droga była priorytetem. Zabiegali o nią również sami mieszkańcy Tarnowa ponieważ jak wiadomo jest to prężny ośrodek rybacko-agroturystyczny. Dzisiaj wszyscy możemy świętować sukces.

W ramach inwestycji zmodernizowano blisko 5-kilometrowy odcinek drogi Stara Łubianka - Tarnowo oraz dodatkowo 600-metrowej długości odcinek od jeziora Lachotka do przejazdu kolejowego za dodatkowe 83 tys. złotych. Na całej długości nowej nawierzchni zostały utwardzone pobocza, wykonano też zjazdy do pól i dróg leśnych, rowy odwadniające oraz przepusty drogowe pod zjazdami. W miejscach niebezpiecznych ustawiono też bariery sprężyste. Wzdłuż drogi posadzonych zostało 100 sztuk drzew jako nasadzenia zastępcze w zamian za wycięte drzewa, które kolidowały z przebudową.

- Takie drogi powinny być standardem w powiecie pilskim i my dopiero dochodzimy do tych norm – mówi Mirosław Pierko, członek Zarządu Powiatu w Pile. – Dobra droga, komfortowy dojazd to jest podstawa żeby móc się rozwijać ekonomicznie, żeby mieszkańcy mogli dojeżdżać do pracy i szkoły, żeby turyści mogli do nas przyjechać.

Wykonawcą robót była firma Pol-Dróg Drawsko Pomorskie.

- Tak jak przy każdej budowie tak i tu zdarzały się problemy i komplikacje ale udawało się nam je rozwiązywać na bieżąco a ocena inwestycji należy już do jej użytkowników – mówi Jan Tuszyński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.

- Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się spełnić oczekiwania Powiatu w zakresie realizacji tej inwestycji, przebiegała ona bardzo dobrze, przy pełnej współpracy z inwestorem i zakończyła się sukcesem – dodaje Emil Brzeziński, dyrektor oddziału Pol-Dróg Drawsko Pomorskie.

Najbardziej z inwestycji cieszą się mieszkańcy gminy Szydłowo.

- Jest mi niezmiernie  milło że po dziesięciu latach starań doczekałem się tak dużej inwestycji na drogach powiatowych w gminie Szydłowo i chciałbym podziękować naszym radnym gminnym jak i powiatowym, że przyczynili się do jej realizacji – mówi Dariusz Chrobak, wójt gminy Szydłowo. - To bardzo ważne dla mieszkających tu osób ponieważ jest to miejsce, w którym gmina Szydłowo się rozwija, a drogi tu były rzeczywiście w fatalnym stanie. Teraz mieszkańcy i turyści nie będą już narzekać na zepsute amortyzatory, jak również kierowcy naszych autobusów, którzy dowożą dzieci do szkół.

Ze zmodernizowanej nawierzchni najbardziej jednak zadowoleni są mieszkańcy samego Tarnowa.

- Po wielu latach czekania, starań i petycji w końcu doczekaliśmy finału – mówi Tadeusz Brocki, sołtys Tarnowa. - Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy się do tego przyczynili, bo droga ta była bardzo nam potrzebna, turystom również. Teraz dojazd do Tarnowa jest dużo lepszy za co w imieniu mieszkańców bardzo dziękuję.

Gmina Szydłowo jest największą gminą w powiecie pilskim, a drogi powiatowe na jej terenie mają łączną długość ok. 90 kilometrów.

- Dotychczas w powiecie pilskim budowane były drogi od tzw. strony wyrzyskiej, a my byliśmy pomijani i dopiero teraz się to zmieniło – mówi Jerzy Wiesiołek, członek Zarządu Powiatu w Pile. - Do końca kadencji pozostały jeszcze dwa lata i mam nadzieję, że w końcu i u nas będzie lepiej.

Rzeczywiście. W gminie Szydłowo to nie koniec inwestycji drogowych.

- Rok 2016 pod względem inwestycji na drogach powiatowych będzie rokiem gminy Szydłowo – informuje Stefan Piechocki, wicestarosta pilski. - W najbliższym czasie zamierzamy wyremontować tu kolejne odcinki, w tym Kotuń – Cyk i Zawada – Szydłowo oraz rozpoczniemy modernizację drogi z Zawady do Piły.