Wczoraj w budynku Starostwa Powiatowego w Pile służby mundurowe ćwiczyły działanie w przypadku ataku uzbrojonego szaleńca („active shooter”).
Do urzędu wtargnął szaleniec uzbrojony w broń krótką i broń maszynową, który chciał zabić jak największą liczbę osób. Zadaniem służb było sprawdzenie pomieszczeń w celu jak najszybszego unieszkodliwienia napastnika. W efekcie tych działań służbom sprawnie udało się zlikwidować zagrożenie i napastnika przekazać policji. Dokonano triażu poszkodowanych (segregacji według obrażeń), wyprowadzono z budynku i przekazano strażakom. W sumie podczas ataku szaleniec ranił 21 osób, a 3 zabił. Taki scenariusz zrealizowano podczas ćwiczeń.
- To były wyjątkowe ćwiczenia i chciałbym podziękować panu Staroście za przychylność, dzięki czemu skala ćwiczeń mogła być tak duża – mówi Tomasz Zegan, współorganizator ćwiczeń. - Chodzi tu przede wszystkim o udostępnienie budynku starostwa, pełną pozorację pola działań, statystów oraz za to, że Pan Starosta wyraził chęć przeszkolenia podległych mu pracowników jak mają się zabezpieczyć w podobnych sytuacjach.
„Activ shooter” to osoba niezrównoważona psychicznie, która rozładowując swoje negatywne emocje chce zabić jak największą liczbę osób za pomocą broni palnej czy innego niebezpiecznego narzędzia np. noża. Może wtargnąć do każdej instytucji publicznej, a takich przypadków jest coraz więcej, również w Polsce, także i w Pile.
- Niestety często jesteśmy świadkami tego typu zdarzeń i śledzimy różne tragiczne sytuacje również podróżując po świecie – mówi starosta piski Eligiusz Komarowski. - Na pewno dzięki tym ćwiczeniom moi współpracownicy - jeżeli znajdą się w takiej sytuacji - będą wiedzieli jak się zachować i zminimalizować ryzyko. Poznali działanie służb i wiedzą już jak reagować na ich komendy. A to w konsekwencji pozwoli im uchronić swoje zdrowie czy życie. Na pewno poczują się bezpieczniej.
Uczestnicy ćwiczeń oceniają je bardzo wysoko, choć podkreślają też trudności z jakimi musieli się zmierzyć.
- W przypadku ataków typu „activ shooter” najtrudniejsze jest to, że działania szaleńca są nieprzewidywalne – po prostu bierze on broń i atakuje – mówi Tomasz Zegan. – Dlatego niezwykle ważne jest zgranie wszystkich służb, które muszą działać bez wcześniejszego przygotowania taktycznego, bez planu operacyjnego działając w obiekcie, którego nie znają.
Starosta pilski zapowiada, że szkolenia w tym zakresie dla pracowników starostwa i jednostek podległych będą kontynuowane.
- Dziś mieliśmy ćwiczenia praktyczne, ale już od września zamierzamy organizować szkolenia teoretyczne dla naszych pracowników, przede wszystkim dla dyrektorów naszych jednostek organizacyjnych w tym dla dyrektorów szkół – mówi starosta Eligiusz Komarowski. – Zależy nam bardzo na tym aby wiedzieli oni jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia, w jaki sposób szybko się ewakuować czy zabarykadować w biurze i co zrobić gdy znajdziemy się w twarzą w twarz z napastnikiem, który nie musi być uzbrojony np. w karabin glauberyt, ale może być realnie groźny mając np. zwykły nóż.
Wczorajsze ćwiczenia w budynku Starostwa Powiatowego w Pile były kulminacyjnym punktem szkolenia jakie służby mundurowe prowadzą w Pile od kilku dni w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży.