Zapowiedź ćwiczeń jednostek specjalnych w budynku starostwa

Data: 20-06-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zapowiedź ćwiczeń jednostek specjalnych w budynku starostwa

23 czerwca br. odbędą się ćwiczenia związane z symulowanym atakiem typu „active shooter” (atakiem uzbrojonego szaleńca) na budynek Starostwa Powiatowego w Pile. W ćwiczeniach wezmą udział różne formacje jednostek specjalnych, które od 20 czerwca ćwiczą w Pile. Pilskie starostwo jest najprawdopodobniej jedynym urzędem administracji samorządowej w Polsce, w którym takie ćwiczenia zostaną przeprowadzone na tak dużą skalę. Dziś na konferencji prasowej o założeniach ćwiczeń mówił starosta Eligiusz Komarowski oraz współorganizator ćwiczeń Tomasz Zegan.

Eligiusz Komarowski, starosta pilski: Coraz częściej jesteśmy świadkami różnych zdarzeń, których sprawcami są szaleńcy. Są to często osoby uzbrojone, które odwiedzają urzędy, szkoły, instytucje publiczne. Warto tu choćby wspomnieć przypadek w jednej z pilskich szkół gdzie jeden z rodziców, niezadowolony z ocen swojego dziecka, groził nożem nauczycielce czy sprawę z Makowa Mazowieckiego, gdzie petent oblał dwie urzędniczki benzyną.

Postanowiliśmy przeszkolić naszych pracowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych, w tym dyrektorów szkół i placówek pomocy społecznej, ponieważ obserwując przekazy medialne widzimy, że takich sytuacji jest coraz więcej. Dlatego więc, gdy pojawiła się możliwość zorganizowania ćwiczeń w naszym budynku, grzechem byłoby nie skorzystać. Chcemy być przygotowani na tego typu zdarzenia, chcemy wiedzieć jak reagować żeby zminimalizować szkody dla zdrowia pracowników i petentów oraz mienia. Dodatkowo, we wrześniu br., odbędzie się cykl szkoleń dla moich współpracowników, podczas których będziemy również analizować materiał filmowy z czwartkowych ćwiczeń.

Teren Starostwa będzie zabezpieczony przez policję i straż pożarną, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zrobimy wszystko aby ćwiczenia były jak najmniej uciążliwe dla petentów.

Tomasz Zegan, współorganizator ćwiczeń: Od czterech lat chcieliśmy zrobić takie ćwiczenia w Pile, jednak ciągle spotykaliśmy się z odmową. Dopiero teraz pojawiała się taka szansa, za co dziękuję panu Staroście.  Podczas ćwiczeń typu „active shooter”, będziemy mogli przećwiczyć wszystkie nowe procedury związane z tego typu atakiem. „Active shooter”  to atak osoby niezrównoważonej psychicznie (nie musi mieć ona żadnego związku z ruchami terrorystycznymi), może być to np. osoba starsza z demencją lub też uczeń, który nie wytrzymuje presji społeczeństwa.

Przeprowadzimy szturm na budynek z udziałem statystów, z pełną pozoracją pola walki. Będziemy zgrywać wszystkie służby m.in. antyterrorystów policyjnych, wojskowych, specjalne grupy interwencyjne służby więziennej (które mają za zadanie nie tylko ścigać najbardziej niebezpiecznych  więźniów ale wspomagać np. służby policyjne w czynnościach antyterrorystycznych). Wszystkie służby wchodząc na teren budynku nie będą wiedziały co ich tu może spotkać, nie będą mogli więc wcześniej przygotować planów ewakuacji i innych elementów taktycznych, ale tak jest właśnie podczas realnych zdarzeń.

„Active shooter”   to osoba, które chce zabić jak największą ilość osób, dlatego działania muszą być szybkie i sprawne. Scenariusz ćwiczeń powstał na podstawie prawdziwych zdarzeń, różnych ataków, w różnych krajach gdzie szaleniec wchodził i zabijał. To będzie szybki szturm, którego zadaniem będzie zatrzymanie sprawcy w  jednym skrzydle budynku, i jak najszybsze unieszkodliwienie go. Służby specjalne będą działać wewnątrz budynku, na zewnątrz natomiast straż pożarna, która będzie mogła przećwiczyć wyprowadzanie rannych i udzielanie im pomocy. W ćwiczeniach uczestniczyć będą różne formacje z całego kraju m.in. z Krakowa, Nowego Sącza i Gdańska. Zespoły taktyczne przyjadą z tym wyposażeniem, którym posługują się na co dzień. Wojsko będzie miało hummera i broń wielokalibrową na wieżyczce, wszyscy będą uzbrojeni w pistolety maszynowe i broń krótką. Będzie też kilkunastu rannych statystów, realnie upozorowanych. Będziemy używać środków pirotechnicznych i zasłon dymnych. Będą to naprawdę realistyczne ćwiczenia, ponieważ nie możemy sobie pozwolić na jakieś półśrodki. Będzie to pierwsze w Polsce szkolenie na tak dużą skalę.

Planowanie ćwiczenia będą prowadzone i koordynowane przez jedną z trzech firm w Polsce, specjalizujących się i uprawionych do prowadzenia szkoleń dla polskich jednostek i służb specjalnych.