Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu w Pile obradowała 13 czerwca w Stadninie Koni w Dobrzyniewie – Gospodarstwo w Gleśnie.
Podczas obrad członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie organizacji w 2016r. Powiatowo-Gminnych Dożynek, które odbędą się 21 sierpnia w Brzostowie w gminie Miasteczko Krajeńskie. Projekt zakłada przekazanie Gminie dotacji celowej w wysokości 20 tys. złotych, a jej warunki określi porozumienie między Zarządem Powiatu i Wójtem gminy. W ramach święta, obok części oficjalnej, odbędą się występy artystyczne i konkurs wieńców dożynkowych.
- Organizując dożynki staramy się podtrzymywać tradycje i docenić trud rolnika i wszystkich osób pracujących na wsi oraz znaczenie rolnictwa i obszarów wiejskich – mówi wicestarosta Stefan Piechocki. – Dożynki, jako duża cykliczna impreza kulturalna, przyczyniają się także do promocji naszego powiatu.
Członkowie Komisji mieli także okazję zapoznać się z działalnością Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Stadnina prowadzi działalność na terenie gminy Wyrzysk oraz gminy Sadki w powiecie nakielskim. Prowadzi gospodarstwa w Dobrzyniewie, Gleśnie i Mrozowie. Zajmuje się produkcją roślinną, zwierzęcą (hodowla koni i hodowla bydła mlecznego), zachowaniem zasobów genetycznych zwierząt, upowszechnianiem postępu biologicznego oraz popularyzacją sportów jeździeckich i rekreacji konnej. Spółka współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi oraz szkołami rolniczymi. Stadnina gospodaruje na powierzchni 2530 hektarów, z czego 59 hektarów stanowi własność spółki, pozostałe gruntu są dzierżawione od Agencji Nieruchomości Rolnych.
- Hodujemy przede wszystkim konie rasy wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi, a obecnie stado liczy 52 sztuki, w tym 15 klaczy – mówi Felicjan Pikulik, prezes Stadniny Koni w Dobrzyniewie. – Nasze prace hodowlane koncentrują się na doborze czołowych ogierów do krycia klaczy, przygotowania klaczy do Zakładu Treningowego, selekcji i ocenie stada podstawowego matek oraz ocenie selekcji młodzieży pod względem hodowlanym i użytkowym.
Stadnina w Dobrzyniewie słynie także z hodowli konika polskiego, którego stado liczy tu 81 sztuk, w tym 27 klaczy. Ponadto spółka prowadzi hodowlę bydła mlecznego, a wyhodowane tu zwierzęta zdobywają liczne nagrody na wystawach krajowych i zagranicznych. Jest to możliwe dzięki prowadzonej tu selekcji genomowej oraz wykorzystywanej w rozrodzie zwierząt metodzie embriotransferów.