Duże zainteresowanie badaniami

Data: 08-05-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Duże zainteresowanie badaniami

Dziś w galerii Atrium Kasztanowa ponad 60 osób zgłosiło się do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych nowotworów sutka, płuc i oskrzeli oraz jelita grubego. Badania wykonuje Szpital Specjalistyczny w Pile w ramach programu poprawy zdrowia publicznego realizowanego przez Powiat Pilski. Program finansuje Norweski Mechanizm Finansowy 2009-2014 oraz budżet państwa.



Na specjalnym stoisku w Atrium Kasztanowa można było wypełnić ankietę i zgłosić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów sutka, płuc i oskrzeli oraz jelita grubego. Zgłosiło się ponad 60 osób.

- Słyszałam o tych badaniach, ale jakoś nigdy nie mogłam się zdecydować – mówi pani Zofia z Piły. – Dzisiaj, korzystając z okazji, zdecydowałam się i wypełniłam ankietę dotyczącą badania raka piersi. Teraz będę czekać na informację ze szpitala i mam nadzieję, że się zakwalifikuję tym bardziej, że w mojej rodzinie były już przypadki tej choroby.

Wszystkie ankiety, zostaną dostarczone do Szpitala Specjalistycznego w Pile, gdzie weryfikować je będzie lekarz internista. Pacjenci zostaną powiadomieni czy zostali zakwalifikowani na badania. W przypadku pozytywnej weryfikacji pacjent umawiany jest na dogodny termin oraz informowany o możliwości skorzystania z bezpłatnego transportu.

Powiat Pilski planuje kolejne spotkania z mieszkańcami w galeriach handlowych - 14 maja w Galerii VIVO w godz. 14.00-18.00 oraz 28 maja w Galerii IBI w godz. 10.00-14.00. A na co dzień ankiety zgłoszeniowe dostępne są w każdej przychodni, u lekarzy rodzinnych, w Szpitalu Specjalistycznym (pok. D14), Starostwie Powiatowym (pok. 314), urzędach miast i gmin powiatu pilskiego oraz na www.zdrowie.powiat.pl.

***

Nowotwór sutka

Badania adresowane są do:

  • kobiet w wieku pomiędzy 35. a 49. rokiem życia;
  • kobiet w wieku 65 lat i więcej, u których występował nowotwór inny niż nowotwór piersi.

W razie stwierdzenia w piersi podejrzanej zmiany w badaniu USG lub mammografii, lekarz onkolog zleca biopsję cienkoigłową. Badania połączone są z konsultacją onkologiczną.

Kryterium wykluczające z udziału w badaniu – mammografia w ciągu ostatnich 12 miesięcy, USG piersi w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Nowotwór oskrzeli i płuc

Badania adresowane są do:

  • osób w wieku 35-69 lat, które paliły lub palą tytoń ponad 20 lat;
  • osób w wieku 35-69 lat narażonych na długotrwałą ekspozycję negatywnych czynników zewnętrznych związanych ze szkodliwymi warunkami pracy oraz warunkami bytowymi (np. narażenie na oddziaływanie azbestu);
  • osób w wieku 50-69 lat jeżeli osoba niepaląca pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą palącą papierosy.

Po analizie badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem, oznaczenie markerów nowotworowych: CEA 15, Cyfra 21-1), osoby o nieprawidłowych wynikach zostają skierowane na badania diagnostyki obrazowej, tj. tomografii komputerowej niskodawkowej. Wyniki tomografii komputerowej budzące podejrzenie zmian nowotworowych konsultowane są z lekarzem onkologiem.

Nowotwór jelita grubego

Badania adresowane są do:

  • osób w wieku 50-65 lat bez charakterystycznych dla tego typu schorzenia objawów (krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcia, chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny);
  • osób w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Po wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem, badanie kału na krew utajoną) lekarz internista w przypadku niepokojących wyników kieruje na kompleksowe badania jelita grubego w tym kolonoskopię wraz z konsultacją lekarską.

Kryterium wykluczające z udziału w badaniu – kolonoskopia w ciągu ostatnich 5 lat.

UWAGA! Program skierowany jest wyłącznie do mieszkańców powiatu pilskiego.

 

Agnieszka Matusiak

Zapisz się na newsletter